RPP w kalendarzu, rynek czeka na wyniki wyborów w USA

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara oraz lekkie próby korekty na PLN po długim trendzie aprecjacyjnym.

Publikacja: 09.11.2022 08:10

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6882 PLN za euro, 4,6595 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7154 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3710 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,775% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły lekkie zawirowania i zmiany nastrojów. Przede wszystkim warto wspomnieć o krachu na rynku kryptowalut, spowodowanym problemami giełdy FTX. 10% spadki notowań BTC nie przełożyły się jednak znacząco na szersze nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów. Aktualnie trwa zliczanie głosów w tzw. wyborach „midterm” w USA. Rynek zakładał wyraźne zwycięstwo Republikanów i przejęcie kontroli nad zarówno Izbą jak i Senatem. Analizy rynkowe sugerowały iż będzie to scenariusz pozytywny dla nastrojów rynkowych, gdyż oznaczałby najpewniej ograniczenie wydatków, wstrzymanie części regulacji i pośrednio spadek rentowności długu. Poranne statystyki sugerują iż Republikanie najpewniej wygrają jednak skala zwycięstwa będzie zdecydowanie mniejsza niż oczekiwano.

Lokalnie czekamy na decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Rynek zakłada 0-25pb ze wskazaniem na lekką podwyżkę. Teoretycznie nawet lekkie zacieśnienie nie powinno znacząco rzutować na kwotowania gdyż będzie to najpewniej podwyżka bez wyraźnie jastrzębiego nastawienia. Warto śledzić jednak komunikat RPP po posiedzeniu gdyż Rada „pracować” będzie dziś na najnowszych, listopadowych projekcjach makro.

Z rynkowego punktu widzenia PLN pozostaje w zauważalnym trendzie aprecjacyjnym. Widoczne są również jednak próby rozegrania lekkiej korekty na wycenie, potencjalnie pod możliwe odbicie USD i korektę na globalnych wycenach po rajdzie z ostatnich 2 tygodni.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie