Więcej czynników ryzyka dla euro

Publikacja: 23.02.2018 10:28

Kluczowe informacje z rynków:

Stany Zjednoczone: Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board w styczniu znalazł się na poziomie 1% przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% oraz poprzedniej wartości wynoszącej 0,6%.

Stany Zjednoczone: Indeks Kansas City Fed dla przemysłu w lutym znalazł się na poziomie 21 pkt., czyli wyższym od oczekiwań zakładających 18 pkt. i poprzedniej wartości na poziomie 16 pkt.

Nowa Zelandia: Dynamika sprzedaży detalicznej w Nowej Zelandii w IV kwartale 2017 roku wyniosła 1,7% w ujęciu kdk przy oczekiwaniach na poziomie 1,4% kdk.

Japonia: Inflacja CPI w Japonii w styczniu wyniosła 1,4% rdr, natomiast inflacja bazowa znalazła się na poziomie 0,9% rdr, nieco wyższym niż oczekiwano.

Niemcy: Finalny odczyt PKB dla IV kwartału 2017 roku w Niemczech wyniósł 0,6% kdk oraz 2,3% rdr. Obie wartości były zgodne z oczekiwaniami.

Polska: Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu wyniosła 6,9%, zgodnie z oczekiwaniami.

Naszym zdaniem:

Po kilku dniach dynamicznych zniżek, wczoraj notowania EUR/USD odbiły w górę, powracając ponad poziom 1,23 i utrzymując się powyżej niego także dzisiaj rano. Okolice 1,2260 oraz 1,22 to obecnie najbliższe techniczne poziomy wsparcia na wykresie eurodolara – pierwszy z nich okazał się skuteczną barierą właśnie wczoraj.

Z tej przyczyny krótkoterminowa perspektywa dla notowań euro pozostaje ostrożnie optymistyczna. Niemniej, już w przyszłym tygodniu nastroje inwestorów wokół wspólnej waluty mogą się pogorszyć za sprawą zwiększonej liczby czynników ryzyka dotyczących strefy euro. Wielkimi krokami zbliżają się ważne wydarzenia polityczne w Europie, w tym wybory parlamentarne we Włoszech, zaplanowane na 4 marca. W tym samym czasie będą ważyć się losy niemieckiej koalicji rządowej. Zarówno informacje z Włoch, jak i Niemiec, mogą doprowadzić do wzmożonej zmienności na wykresie eurodolara w przyszłym tygodniu.

Cieniem na wartości euro kładą się także opublikowane wczoraj minutki z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Wskazują one na dużą ostrożność ECB w kwestii ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej ze względu na utrzymujące się obawy o stan europejskiej gospodarki.

Warto mieć na uwadze, że owe czynniki ryzyka pojawiają się na rynku walutowym w momencie, kiedy inwestorzy mają otwarte rekordowo duże pozycje długie na euro (według danych CFTC). Brak wiary w dalsze umacnianie wspólnej waluty może więc przyczynić się do zamykania tych długich pozycji, co może poskutkować przyspieszeniem korekty spadkowej na wykresie EUR/USD.

Tymczasem dzisiaj na rynku eurodolara inwestorzy powinni zwrócić uwagę na dane dotyczącej inflacji CPI w strefie euro za styczeń, które opublikowane zostaną o 11:00.

Wykres dzienny EUR/USD

Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro
Waluty
Zachowanie złotego to mocna wskazówka siły i słabości polskiego rynku akcji
Waluty
Dlaczego złoty umacnia się wobec euro? Jest kilka przyczyn. Wyjaśniamy
Waluty
Euro i złoty mocno w górę w dzień startu prezydentury Trumpa