Złoty najwyżej od lutego br.

Początek tygodnia na rynku FX przynosi nieco mocniejsze otwarcie na wycenie PLN i szybki ruch korekcyjny.

Publikacja: 10.06.2019 08:20

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2612 PLN za euro, 3,7687 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8023 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7926 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,481% w przypadku papierów 10-letnich.

Pierwsze godziny obrotu w nowym tygodniu przynoszą lekki spadek awersji do ryzyka z uwagi na osiągnięcie porozumienia na linii USA-Meksyk. Umowa dot. polityki migracyjnej oznacza, iż USA powstrzymają się od nakładania ceł i taryf na południowego partnera (peso rośnie ponad 2%). Ruch ten nie jest oczywiście „gamechanger'em" na globalnej mapie ryzyka, niemniej przynosi lekki powiew optymizmu z początkiem tygodnia. Ponadto słabe dane dot. importu sprowadziły wycenę juana (offshore) do najniższych poziomów od początku roku. W przypadku złotego wycena koszyka BOSSA PLN podbiła do najwyższego poziomu od lutego br. w dużej mierze reagując na przecenę dolara z ostatnich dni. Krótkoterminowo wydaje się jednak, iż zbliżamy się do scenariusza korekty ostatnich wzrostów na EUR/USD, co oznaczałoby również ruch korygujący na wycenie PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się porannym danym z gospodarki Chin. Frankfurt ma dziś dzień wolny od handlu.

Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN znalazł się poniżej 4,26 PLN, czyli w okolicach dołka z początku lutego br. USD/PLN podbija w górę wraz ze spadkiem EUR/USD do 1,13 USD.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Czy Trump zwolni szefa Fed?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 22 kwietnia - Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?
Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty