Fed schłodził nastroje

Od tygodnia trwa nerwowe wyczekiwanie na nowy historyczny rekord notowań indeksu S&P500, najważniejszego indeksu na Wall Street. Wczoraj było bardzo blisko, ale nastroje schłodził Fed. Straciło złoto, zyskał dolar.

Publikacja: 20.08.2020 10:02

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: XTB

Gwoli jasności kwestia rekordu na Wall Street nie jest do końca oczywista. Mieliśmy już rekord notowań indeksu „kasowego" (notowanego na podstawie cen akcji w trakcje sesji na Wall Street), ale dla inwestorów liczy się przede wszystkim rekord notowanych niemal całą dobę kontraktów. Wczoraj brakowało do niego przez większość dnia zaledwie kilka punktów (0,1-0,2%) i... nie został osiągnięty, a wieczorem notowania zanurkowały. Czy należy się tym ekscytować? Przecież bardzo możliwe, że notowania szybko powrócą do maksimów i być może rekord zostanie ustanowiony jeszcze w tym tygodniu. Piszę o tym, aby zwrócić uwagę na co innego. Wraz z indeksami spadała cena złota, ceny obligacji, a dolar umacniał się. Dlaczego? Bo minutes po ostatnim posiedzeniu Fed nie zasugerowały kolejnych działań, a część członków sprzeciwiła się polityce kontroli krzywej dochodowości, którą nazywam „monetarnym socjalizmem". Żeby było jasne, nie oznacza to zmiany polityki Fed. Amerykańskie bank centralny nadal kupuje aktywa w ekspresowym tempie, a jego kolejną decyzją będzie raczej dalsze rozluźnienie niż restrykcja. Jednak ta reakcja, na w zasadzie neutralne (wydawałoby się) minutes pokazuje idealnie, jak bardzo rynki uzależnione są od stymulacji. Jej brak lub choćby zmniejszenie zakończyłby się katastrofą.

Dziś w centrum uwagi dane o nowych bezrobotnych (14:30). Ostatni raport pokazał spadek zarejestrowań poniżej miliona, co było pozytywnym zaskoczeniem. Warto jednak pamiętać, że od sierpnia w USA skończyły się hojne dopłaty do zasiłków (w wyniku których wielu bezrobotnych dostawało więcej niż osiągało z pracy!) i mogło to zachęcić ich do poszukiwania pracy. O 13:00 mamy też decyzję Banku Turcji – istotną o tyle, że lira jest w coraz większych opałach i dalsze cięcia stóp mogą skończyć się kryzysem walutowym. Publikacja protokołu Fed zaszkodziła złotemu. O godzinie 9:55 dolar kosztuje 3,7088 złotego, euro 4,3961 złotego, frank 4,0616 złotego, zaś funt 4,8561 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

[email protected]

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie