Ostatni dzwonek

W ciągu ostat­nich kil­ku­na­stu mie­sięcy pol­ski ko­le­jo­wy ry­nek prze­wo­zów pa­sa­żer­skich nie raz do­znał wstrząsu. Będą ko­lej­ne – ostrze­ga­ją eks­per­ci

Publikacja: 25.02.2010 13:27

Ostatni dzwonek

Foto: Fotorzepa

Wszystko zaczęło się w grudniu 2008 r., gdy rząd oddał marszałkom województw PKP Przewozy Regionalne, jedną ze spółek PKP. – Powstała quasi konkurencja na rynku przewozów dalekobieżnych, którą teraz rząd próbuje administracyjne uregulować – mówi Jakub Majewski, analityk rynku kolejowego. Możliwościom wejścia na polskie tory przyglądają się gracze europejscy. – Nie zaryzykują w takich warunkach – dodaje.

– Najpilniejsze na dziś jest opanowanie problemów związanych z początkami konkurencji na rynku pasażerskim. Jednak nie poprzez ręczne sterowanie. Wymagane jest neutralne podejście do przewoźników przez Ministerstwo Infrastruktury – mówi Adrian Furgalski, dyrektor ZDG TOR.

Nie udało się, niestety, szerzej otworzyć rynku regionalnych przewozów pasażerskich. Prywatna, brytyjska Arriva obsługuje połączenia na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. – Pojawienie się konkurencji na tym rynku jest o tyle istotne, że pozwoliłoby ustalić realną cenę za świadczone usługi – mówi Majewski. Władze niektórych województw decydują się na organizowanie otwartych przetargów na obsługę połączeń. Jednak tylko na Pomorzu do przetargu zgłosiło się dwóch przewoźników. W pozostałych ofertę złożyła tylko spółka Przewozy Regionalne. Wkrótce mogą powstać kolejne pasażerskie spółki kolejowe.

[ramka][link=http://www.parkiet.com/temat/900438.html]Zobacz więcej z tego cyklu[/link]:

» [link=http://www.parkiet.com/artykul/900441.html]Rząd chce sterować konkurencją[/link]

» [link=http://www.parkiet.com/artykul/900442.html]Koleje do prywatyzacji[/link]

» [link=http://www.parkiet.com/artykul/900443.html]Jak to się robi na świecie[/link][/ramka]

O utworzeniu swoich myślą m.in. władze Śląska, Wielkopolski czy Wrocławia.Wyzwaniem, z jakim muszą zmierzyć się właściciele działających przedsiębiorstw, jest też szybka restrukturyzacja i wykorzystanie dostępnych środków unijnych na zakup taboru.

W tym roku koleje powinny również sięgnąć po unijne dotacje na tabor. W budżecie na lata 2007–2013 polskie przedsiębiorstwa kolejowe mają do dyspozycji na inwestycje kilkaset milionów euro. Co najmniej drugie tyle będą musiały wyłożyć z własnej kieszeni jako wkład własny.Ten rok daje polskim spółkom kolejowym ostatnią szansę rozwiązania zaległych problemów. Zanim pojawi się silna konkurencja.

NO

Transport
PKP Cargo traci udziały
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Transport
Grupa Wielton wchodzi na rynek sprzętu wojskowego
Transport
Cła na samochody zamieszały na rynkach
Transport
Firma z grupy PKP Cargo ma plan restrukturyzacyjny
Transport
Związkowcy mówią o trudnej sytuacji w PKP Cargo
Transport
PKP Cargo ma odzyskać pozycję na rynku i rentowność