7,04 zł – tyle kosztowała we wtorek 14 stycznia akcja Orange Polska. Tak nisko telekom nie był wyceniany od roku. Od rocznego maksimum wynoszącego ponad 9 zł, papiery potaniały o ponad 20 proc. Analitycy wiążą słabość notowań telekomunikacyjnej firmy z kilkoma elementami.
Santander BM: kurs akcji Orange Polska spadają z trzech powodów. Pierwszy to 10-latki
Jeden z nich to rosnąca w tym czasie rentowność obligacji emitowanych przez polski rząd. Stanowią one pozbawioną ryzyka alternatywę dla inwestorów.
- Spadek kursu akcji Orange Polska widoczny praktycznie od września ubiegłego roku wynika moim zdaniem przede wszystkim z trzech kwestii. Po pierwsze, rośnie rentowność obligacji 10-letnich, które stanowią punkt odniesienia dla inwestorów lokujących na rynku akcji. Rentowność polskich 10-latek to obecnie 6,04 proc. Im jest wyższa, tym generalnie mniej atrakcyjne są kilkuprocentowe stopy dywidend wypłacanych przez spółki giełdowe, nie mówiąc o niższej wartości przyszłych zdyskontowanych wolnych przepływów gotówkowych – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.
Podobnie rentownością obligacji wyjaśnia słabość notowań Orange Polska Nora Nagy, analityczka Erste Securities. – Trudno mi jednak wskazać trendy w wynikach Orange Polska, które uzasadniałyby tak niską cenę akcji – dodaje Nora Nagy.
Czytaj więcej
Podczas paryskiej konferencji główny udziałowiec Orange Polska pokazał jak chce walczyć o klientów w 2025 roku. Przygotowujący się do prezentacji nowej strategii też odkrył część kart.