Z najnowszego badania KPMG wynika, że ataki hakerskie są częstsze, a ponadto 34 proc. firm zauważyło wzrost ich intensywności. Co ciekawe, mimo tych trendów w tegorocznej edycji badania zauważalny jest spadek obaw przedsiębiorstw. O 17 pkt proc. zmniejszyły się obawy dotyczące działania zorganizowanych grup cyberprzestępczych, które wciąż pozostają w oczach respondentów największym zagrożeniem w sieci (53 proc. wskazań). Z kolei o 14 pkt proc. zmniejszył się odsetek firm, które obawiają się cyberterrorystów. Połowa respondentów obawia się zagrożenia wynikającego z działalności pojedynczych hakerów. Z kolei niemal jedna czwarta dostrzega zagrożenie płynące z działania niezadowolonych lub podkupionych pracowników.
Cyberwojna trwa, konieczne jest zwiększenie czujności
W kontekście trwającej wojny w Ukrainie dziwić też może, że odsetek firm wskazujących na zagrożenie ze strony grup wspieranych przez obce państwa zmniejszył się z 38 proc. do 24 proc.
Czytaj więcej
Właściciel sklepów Pepco padł ofiarą ataku hakerów. Za sprawą phishingu spółka z grupy na Węgrzech straciła kilkanaście milionów euro.
- Wysoce niepokoi zmniejszenie obaw polskich firm względem zaawansowanych grup cyberprzestępczych. Przy obecnej sytuacji geopolitycznej nasilenie cyberataków ze strony grup wspieranych przez obce państwa jest bardzo prawdopodobne. Cyberwojna trwa. Szczególnie narażeni na cyberataki są operatorzy usług kluczowych. Konieczne jest dziś zwiększenie czujności oraz zapewnienie pełnej gotowości zespołów cyberbezpieczeństwa - komentuje Michał Kurek, szef zespołu cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Hakerzy atakują, jedna trzecia firm nic nie robi
Firmy biorące udział w badaniu KPMG zadeklarowały, że największym cyberzagrożeniem są dla nich wyłudzenia danych uwierzytelniających (phishing) oraz wycieki danych za pośrednictwem złośliwego oprogramowania (malware). W czołówce zagrożeń wymieniają również: kradzież danych przez pracowników oraz zaawansowane ataki ze strony profesjonalistów.