Na firmy liczą też operatorzy dla mas

Z tego, że przedsiębiorstwa to stabilne źródło zysków, zdaje sobie sprawę coraz większe grono operatorów stacjonarnych

Publikacja: 10.09.2009 08:17

Na firmy liczą też operatorzy dla mas

Foto: GG Parkiet

Operatorom stacjonarnym dużo bardziej opłaca się obsługa firm i instytucji niż świadczenie usług przysłowiowemu Kowalskiemu. Przychody operatorów rosną wraz ze wzrostem liczby firm i rozwojem usług, które można im zaoferować, klient płaci regularnie, a gigantyczne nakłady reklamowe nie są potrzebne. Dowodzą tego ostatnie dane Netii, która pod względem przychodów z tytułu obsługi przedsiębiorstw jest drugim po Telekomunikacji Polskiej operatorem stacjonarnym.

[srodtytul]Zyski nie w masie [/srodtytul]

Choć przychody z rynku masowego dominują już w strukturze przychodów Netii, to jednak największe zyski przynosi jej obsługa korporacji. Marża EBITDA (proporcja wyniku operacyjnego powiększonego o amortyzację do przychodów) w segmencie klientów indywidualnych Netii w II kwartale tego roku wynosiła 13,8 proc. Małe i średnie firmy pozwalały w tym samym czasie na uzyskanie 19,9-proc. marży, a korporacje i inni operatorzy na marżę sięgającą 50,3 proc.

Usługi dla firm są też ważne dla Telefonii Dialog. – Na koniec I półrocza 2009 r. udział biznesu w liniach dzwoniących wynosił 30 proc., generując 34 proc. przychodów – informuje Marta Pietranik, rzecznik Dialogu. – W obu obszarach notujemy tendencję rosnącą. W I półroczu 2008 r. było to odpowiednio 26 proc. i 33 proc. – dodaje. W I połowie tego roku przychody Dialogu były sporo niższe niż rok wcześniej, więc i wpływy od klientów biznesowych spadły. Pietranik tłumaczy to zjawisko kryzysem i ogólnorynkowym trendem erozji cen. Silniej na rynku usług dla firm zamierza zaistnieć Exatel. Chce w tym celu wejść na dużo większe rynki zagraniczne.

Nie wszystkie usługi telekomunikacyjne dla firm są równie rentowne. Operatorzy stacjonarni rezygnują więc stopniowo z takich biznesów, jak hurtowy przesył ruchu telekomunikacyjnego. W przypadku Exatela stanowi on około połowy rocznych przychodów. W giełdowym Mediatelu – 85 proc., dlatego też zarząd tej firmy ostatnio zapowiedział walkę o klientów na dzierżawę łączy.

[srodtytul]Stabilne wpływy na lata [/srodtytul]

Najwyższe przychody z usług dla firm czerpie nadal TP. W ubiegłym roku przedstawiciel TP mówił „Rzeczpospolitej”, że roczne przychody spółki z tego tytułu sięgają 6 mld zł, a zakładany przez nią wzrost to 100-200 mln zł rocznie.

Mimo tych danych zmiany w strategiach, współpraca operatorów i konsolidacja, jaką przeszli, nie pozwala stwierdzić, czy wydatki polskich przedsiębiorców na usługi telekomunikacyjne wzrosły, czy też – jak wskazuje Dialog – spadły za sprawą erozji cen. Suma przychodów ośmiu graczy w I połowie tego roku jest o 4,7 proc. wyższa niż rok wcześniej.

– Spodziewamy się, że ARPU (średni przychód od abonenta) będzie się stabilizować – mówi Andrzej Kondracki odpowiedzialny za relacje z inwestorami w Netii. Z nowej prezentacji spółki wynika, że liczba firm korzystających ze stacjonarnej telefonii będzie spadać wolniej niż klientów indywidualnych.

IT
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Musk poświęci więcej czasu Tesli, a mniej DOGE
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę