TP nie wyklucza fuzji z Orange, a UKE nie widzi przeszkód

Konkurencja obawia się pomysłu polegającego na formalnym połączeniu narodowego operatora stacjonarnego z jego komórkowym ramieniem. Regulator jest za, tylko chciałby większych uprawnień

Publikacja: 17.09.2009 08:09

W październiku znane mogą być oszczędności wynikające z połączenia TP, kierowanej przez Macieja Witu

W październiku znane mogą być oszczędności wynikające z połączenia TP, kierowanej przez Macieja Wituckiego (na dole), z PTK Centertelem, któremu od dwóch dni szefuje Mariusz Gaca.

Foto: Archiwum

Redukcja zatrudnienia, dalsze uproszczenie struktury menedżerskiej, w tym likwidacja stanowiska prezesa PTK Centertel. Uproszczenie procesów zarządzania i przepływu informacji o klientach Orange i TP wraz z połączeniem baz danych. Uproszczenie infrastruktury informatycznej i optymalizacja wydatków kapitałowych. Stworzenie pakietów usług: telefonii (mobilnej), dostępu do Internetu (bez względu na technologię), telewizji. Rezygnacja z utrzymywania jednej z marek. To główne możliwe korzyści grupy Telekomunikacji Polskiej z fuzji ze spółką zależną – PTK Centertel.

[srodtytul]Prezes TP: to możliwe, ale..[/srodtytul]

O tym, że formalne połączenie może przyspieszyć (operacyjnie już ma miejsce) napisaliśmy w środowym „Parkiecie”. Może to być jeden z efektów porozumienia TP z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. – Nie ma dzisiaj takiej decyzji i nie są prowadzone w tym zakresie żadne prace. Jest to oczywiście tendencja obserwowana na innych rynkach europejskich. Nie można jej wykluczyć w przyszłości także w Polsce – odpowiedział Maciej Witucki, prezes TP, pytany o fuzję. – Nie ma to związku z naszymi negocjacjami z UKE, a jakakolwiek ewentualna decyzja w tej sprawie będzie oczywiście wymagała zgody regulatora – dodał prezes TP. Chodzi głównie o zgodę na przeniesienie rezerwacji częstotliwości.

– Pytanie o to, czy fuzja TP z Centertelem miałaby sens, wymaga odpowiedzi na wiele kwestii, których dziś nie mamy. Czy i jakie przyniosłaby oszczędności, czy udałaby się z punktu widzenia współistnienia kultur korporacyjnych, które, z tego co wiem, w obu firmach zdecydowanie się różnią. Jeśli faktycznie fuzja zależy od nacisku regulatora, to pytanie, czy nie zostaną na TP nałożone nowe obowiązki związane z tą kwestią – mówi Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

Z naszych informacji wynika, że w październiku, przy okazji publikacji zmodyfikowanej strategii TP, mogą się pojawić pierwsze szacunki oszczędności wynikających z fuzji operatorów stacjonarnego i komórkowego. [srodtytul]UKE: nie ma problemu[/srodtytul]

Anna Streżyńska, prezes UKE, choć mówi, że w czasie negocjacji TP nie wspomniała o fuzji, to nie ma do tego pomysłu zastrzeżeń. – Z punktu widzenia regulacyjnego i antymonopolowego grupa TP to, w moim odczuciu, jedna firma. Fuzja mogłaby być korzystna dla rynku, biorąc pod uwagę badane przez Komisję Europejską rozliczenia tych firm za usługi hurtowe. Połączony organizm nie świadczyłby już usług BSA czy WLR i problem preferencyjnych stawek zniknąłby – powiedziała Streżyńska. – Istotne będzie objęcie zasadą niedyskryminacji szerszego wachlarza usług świadczonych przez TP – zapowiedziała.

– Konieczne będzie zagwarantowanie transparentności oraz jednakowego traktowania przez TP, połączoną z PTK Centertelem, jej ramion detalicznych i operatorów alternatywnych konkurujących ze skonsolidowanym podmiotem. O ile dojdzie do porozumienia operatorów alternatywnych z TP, gwarantującego niedyskryminację, a TP będzie dotrzymywać zobowiązań, fuzja nie powinna mieć negatywnego wpływu na rynek – stwierdził Karol Wieczorek, rzecznik Netii. Na koniec pierwszego półrocza w grupie TP było 28,95 tys. etatów. Ubyło ich w części stacjonarnej (spadek do 22,5 tys.), ale w Centertelu przybyło (wzrost o 353 etaty, do 3,6 tys.).

Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?
Technologie
Musk poświęci więcej czasu Tesli, a mniej DOGE
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka