Internetowe obietnice dla Polski

Rząd obiecuje ponad 20 tys. km nowych sieci światłowodowych. Swoje obietnice składa też właściciel Polsatu

Aktualizacja: 23.02.2017 14:06 Publikacja: 08.09.2011 19:18

Internetowe obietnice dla Polski

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Ministerstwa infrastruktury i rozwoju regionalnego obiecały w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że do 2015 r. samorządy wybudują ponad 20 tys. km sieci światłowodowych. Zygmunt Solorz-Żak zaś, że w ciągu trzech lat mobilny dostęp do Internetu uzyskają wszyscy Polacy.

Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Magdalena Gaj, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury broniły w czwartek internetowej twarzy rządu. Wendel zapowiedziała, że do 2015 r. uda się zrealizować wszystkie inwestycje w budowę infrastruktury światłowodowej będące w gestii województw.

Chodzi o inwestycje rzędu 2 mld zł, które mogą być wydatkowane na zapełnienie tzw. „białych" i „szarych" plam, czyli miejsc, gdzie Internetu nie ma, lub jest go stanowczo zbyt mało. Powstanie 6 regionalnych sieci wojewódzkich, sieci lokalne we wszystkich 16 województwach, oraz ponadregionalną sieć dla tzw. Polski Wschodniej, wspólny projekt 5 marszałków. W tym ostatnim przypadku, jak wyjaśnia Wendel, potrzebna jest notyfikacja Komisji Europejskiej. - Notyfikacja powinna być nam wydana w październiku – powiedziała Wendel.

Przypomniała, że samorządy do ubiegłego roku nie miały możliwości prowadzenia działalności operatorów telekomunikacyjnych. Zmieniła to dopiero tzw. mega ustawa. - Może się wydawać, że proces inwestycyjny w budowę sieci szerokopasmowych idzie powoli. Według mojej oceny, mamy na tyle dużo czasu, aby całość przedsięwzięcia doprowadzić do szczęśliwego finału. Powstanie 20-30 tys. km światłowodów w infrastrukturze otwartej. Wszystkie firmy telekomunikacyjne będą mogły uczestniczyć w wykorzystaniu tej sieci – mówiła wiceminister.

Magdalena Gaj zapowiedziała natomiast, że resort będzie zabiegał o zniesienie barier prawnych dla rozwoju usługi, jeśli takie bariery jeszcze istnieją.

- To co robimy, uzupełnia się z koncepcją rządu, która mówi o Internecie w każdym domu. W planach tych do tej pory nie mówiło się tylko o tzw. ostatniej mili, czyli w jaki sposób sprawić, aby Internet dotarł do końcowego odbiorcy. Pozwalają na to nowe technologie – mówił kilkadziesiąt minut później na panelu o internetowej gospodarce Zygmunt Solorz-Żak, właściciel grupy Polsat, czekający na zgodę na zakup Polkomtela (sieć Plus).

Według niego, dostęp do Internetu radiowego cała Polska będzie miała w ciągu 3 lat. - Wszyscy będziemy wtedy używać smartfonów, telewizji w komórkach i tabletach. Uważam, że Internet będzie odgrywał bardzo ważną rolę w codziennym życiu - mówił. - Mobilny Internet nie zastąpi stacjonarnego – zaznaczał jednocześnie. - To jest element rynku, który można bardzo szybko rozwinąć. Nie będzie to tzw. Internet szerokopasmowy, ale będzie to Internet z możliwością przekazu video – podkreślał.

- Najważniejsze dla rozbudowy infrastruktury jest, aby państwo nam nie przeszkadzało – mówił pytany, czego przedsiębiorcy oczekują od rządu.

Według odtajnionego 8 września raportu firmy doradczej Boston Consulting Group, gospodarka internetowa w 2015 r. będzie odpowiadała za 4,1 proc. PKB, podczas gdy w 2009 r. było to 2,7 proc.

Informacje, zdjęcia i wideorelacje z XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy na ekonomia24.pl

Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry