Reklama
Rozwiń

Telekomunikacja: Konkurencja dla Solorza dopiero w 2013 r.

Po miesiącu nowa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaczyna przekazywać rynkowi pierwsze informacje, na które telekomy z niecierpliwością czekają.

Aktualizacja: 17.02.2017 00:45 Publikacja: 09.03.2012 00:55

 

Zmienił się termin przetargu na częstotliwości 1800 MHz, pozwalające świadczyć usługi mobilnego Internetu w technologii LTE. Przetarg odbędzie się nie w połowie roku, jak sądzili operatorzy, ale w IV kwartale – wynika z rozmowy Magdaleny Gaj z Radiem PiN. – To będzie ostatni kwartał, ponieważ częstotliwości muszą nam jeszcze zostać formalnie przekazane w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości – mówiła Gaj. Tablica to rozporządzenie czekające na zatwierdzenie przez Radę Ministrów.

Nowy termin przetargu to ważna informacja, bo na częstotliwości LTE czekają głównie P4 (Play), Centertel (Orange) i PTC (T-Mobile). To one wzięły już udział we wstępnej dyskusji na temat kształtu przetargu.

Przesunięcie daty konkursu to dobra informacja dla NFI Midas, Cyfrowego Polsatu i Pol-komtelu, spółek Zygmunta Solorza-Żaka, które usługi w technologii LTE już oferują. Dłużej będą cieszyć się z przewagi.

Nie jest wykluczone, że po  pasmo 1800 MHz wystartuje niegdyś kontrolowana przez miliardera Sferia (skład jej udziałowców nie jest dziś jasny). – Na stanowisko w tej kwestii jest jeszcze za wcześnie – mówi Jacek Felczykowski, prezes spółki.

Solorz-Żak nie wykluczał, że wystartuje w drugim przetargu?planowanym na 2013 r. – po rzadkie pasmo z zakresu 800 MHz.

Gaj określiła wczoraj poziom wpływów, jakich spodziewa się z obu konkursów. – Jeśli chodzi o częstotliwości 800 MHz, to tutaj możemy osiągnąć od 1,5?do 3 mld zł – mówiła. Za częstotliwość 1800 MHz spodziewa się kilkuset milionów złotych.

Technologie
Prześwietlamy CD Projekt. Czy w tym roku też będzie błyszczał na GPW?
Technologie
Wrocławski dostawca internetu sprzedany. Opuści giełdę NewConnect
Technologie
WP Media zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 428 044 akcji Legimi po 45,5 zł/szt.
Technologie
Miliardy na cyfryzację. Czy wreszcie obudzą się też samorządy?
Technologie
Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu: W przyszłym roku możliwa kolejna inwestycja w Polsce
Technologie
Asseco SEE zarobiło ponad dwieście milionów