Telekomunikacja: Konkurencja dla Solorza dopiero w 2013 r.

Po miesiącu nowa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaczyna przekazywać rynkowi pierwsze informacje, na które telekomy z niecierpliwością czekają.

Aktualizacja: 17.02.2017 00:45 Publikacja: 09.03.2012 00:55

 

Zmienił się termin przetargu na częstotliwości 1800 MHz, pozwalające świadczyć usługi mobilnego Internetu w technologii LTE. Przetarg odbędzie się nie w połowie roku, jak sądzili operatorzy, ale w IV kwartale – wynika z rozmowy Magdaleny Gaj z Radiem PiN. – To będzie ostatni kwartał, ponieważ częstotliwości muszą nam jeszcze zostać formalnie przekazane w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości – mówiła Gaj. Tablica to rozporządzenie czekające na zatwierdzenie przez Radę Ministrów.

Nowy termin przetargu to ważna informacja, bo na częstotliwości LTE czekają głównie P4 (Play), Centertel (Orange) i PTC (T-Mobile). To one wzięły już udział we wstępnej dyskusji na temat kształtu przetargu.

Przesunięcie daty konkursu to dobra informacja dla NFI Midas, Cyfrowego Polsatu i Pol-komtelu, spółek Zygmunta Solorza-Żaka, które usługi w technologii LTE już oferują. Dłużej będą cieszyć się z przewagi.

Nie jest wykluczone, że po  pasmo 1800 MHz wystartuje niegdyś kontrolowana przez miliardera Sferia (skład jej udziałowców nie jest dziś jasny). – Na stanowisko w tej kwestii jest jeszcze za wcześnie – mówi Jacek Felczykowski, prezes spółki.

Solorz-Żak nie wykluczał, że wystartuje w drugim przetargu?planowanym na 2013 r. – po rzadkie pasmo z zakresu 800 MHz.

Gaj określiła wczoraj poziom wpływów, jakich spodziewa się z obu konkursów. – Jeśli chodzi o częstotliwości 800 MHz, to tutaj możemy osiągnąć od 1,5?do 3 mld zł – mówiła. Za częstotliwość 1800 MHz spodziewa się kilkuset milionów złotych.

Technologie
Program motywacyjny PlayWaya wzbudził gorące emocje
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Technologie
Szef TTMS: Giełda jest jedną z opcji. Jeszcze podkręcimy tempo rozwoju
Technologie
Co dalej z cenami za internet i komórkę? Ważne prawo w Senacie
Technologie
Jarosław Grzywiński, NASK: Rok cyberbezpieczeństwa
Technologie
Kurs Asbisu mocno w dół. Analityk: Akcje spółki potaniały na giełdzie za mocno
Technologie
Zawirowania z programem motywacyjnym w spółce PlayWay. Mamy komentarz prezesa