Orphee, szwajcarska spółka zależna od PZ Cormay, zajmuje się produkcją i dystrybucją sprzętu diagnostycznego dla małych i średnich laboratoriów medycznych. Jej główne obszary działalności obejmują biochemię i hematologię odpowiadając za około 80 proc. przychodów ze sprzedaży. Orphee jest w trakcie akwizycji za 15 mln euro 50 proc. akcji spółki z Europy Zachodniej, która zajmuje się immunologią. W ten sposób grupa będzie obecna w trzech najważniejszych segmentach rynku.
Analitycy podkreślają, że przejmowana firma do tej pory sprzedawała tylko na terenie UE i ma słabe siły sprzedażowe, co z kolei jest bardzo silną stroną Orphee. Dlatego można oczekiwać dużego wzrostu sprzedaży asortymentu immunologicznego (głównego segmentu działalności przejmowanej firmy) na rynkach zbytu Orphee. Silną stroną nowej firmy jest duży potencjał rozwojowy działu R&D.
Tomasz Mazurczak z Trigona zaznacza prawdopodobieństwo, że jeśli Orphee będzie chciało kupić pozostałą część przejmowanej firmy, będzie potrzebować będzie dodatkowego finansowania (z ostatnich emisji akcji Orphee i Cormay pozyskały łącznie 73 mln zł). PZ Cormay przechodzi reorganizację, a Orphee przejmie od niej fabrykę BlueBoxa (analizatora biochemicznego krwi), na którą Cormay otrzyma 20 mln zł dofinansowania. BlueBox ma być sprzedawany, jako marka własna dla jednego z dużych koncernów przemysłowych oraz we własnym kanale dystrybucji pod własnym brandem.
Analitycy zaznaczyli, że Orphee notuje obecnie przemieszczenia geograficzne w swoim miksie sprzedażowym, gdzie Chiny stają się strategicznym kierunkiem silnie zwiększającym sprzedaż. Obok przejęcia to właśnie wzmocnienie struktury sprzedażowej w Chinach przez utworzenie nowej handlowej spółki zależnej jest priorytetem grupy na ten rok.
W raporcie podkreślono, że przejmowana firma płaci wysoką stawkę podatkową - ponad 40 proc. - co przy zysku netto rzędu 2 mln euro stwarza szanse na optymalizację podatkową (stawki w Irlandii i Szwajcarii to efektywnie niskie kilkanaście procent, do czego dochodzą tarcze podatkowe w obu krajach jakie posiada Orphee). Dodano, że nowa spółka ponosi duże koszty finansowe (factoring) sięgające nawet 10 proc. rocznie i jest to kolejne pole do oszczędności, bo możliwości zaciągania długu w Szwajcarii i Irlandii na niższy procent są duże.