Grupa Orange opowie o planach wobec sieci

Zarząd francuskiej grupy, do której należy Orange Polska, w grudniu spotka się z inwestorami, by rozmawiać z nimi o strategii, w tym o masztach.

Publikacja: 06.11.2019 05:17

Stephane Richard, prezes Grupy Orange, do której należy Orange Polska.

Stephane Richard, prezes Grupy Orange, do której należy Orange Polska.

Foto: Bloomberg

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, podczas ostatniego spotkania z analitykami poświęconego wynikom za III kwartał mówił, że telekom jest w trakcie opracowywania szczegółowego planu na kolejny rok. Nie jest tajemnicą, że giełdowy telekom należy do międzynarodowej grupy Orange i dostosowuje swoje cele do kierunków, w których ona zmierza. Tym ważniejsze wydaje się, że 4 grudnia podczas tzw. Investor Day Grupa Orange ma zaprezentować strategiczny plan. Co może on zawierać?

Gorący temat

Pełnej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Z przebiegu spotkania zarządu Grupy Orange z analitykami wynika jednak, że inwestorów interesują plany telekomu wobec posiadanej infrastruktury. Ramon Fernandez, odpowiedzialny za finanse Grupy Orange, przyznawał, że strategia dotycząca infrastruktury Orange to gorący temat. – Będziemy mieli bardzo dużo czasu 4 grudnia, aby wyjaśnić, co chcemy zrobić z infrastrukturą – powiedział Fernandez, cytowany m.in. przez agencję Bloomberg. Oceniał także, że jest wiele możliwości, by zaprezentować wartość tych aktywów.

Już wcześniej, w lipcu, Fernandez mówił przy okazji publikacji raportu za półrocze, że telekom z uwagą śledzi transakcje sprzedaży masztów telekomunikacyjnych.

Oceny takich transakcji są różne, w zależności od tego, kto wypowiada się na ten temat. Kupujący – najczęściej wyspecjalizowane firmy lub fundusze infrastrukturalne – bardzo liczą na tego rodzaju decyzje operatorów. Zarabiają najlepiej wtedy, gdy na sprzedaż infrastruktury decyduje się więcej niż jeden podmiot w kraju.

W Polsce przykładem funduszu infrastrukturalnego, który czeka na decyzje krajowych operatorów w tej kwestii, jest Alinda Capital Partners, właściciel Emitelu (operator sygnału radiowo-telewizyjnego).

Do tej pory żaden z operatorów na oddanie kontroli nad masztami się nie zdecydował, choć kilka lat temu było blisko przełomu. Inwestorzy pukali m.in. do drzwi Orange Polska. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Czy tym razem może być inaczej? Według jednego z naszych rozmówców zbliżonego do grupy Orange nie wydaje się, aby była ona bliska realizacji konkretnej transakcji. Chodzić może na razie o start analiz.

– Jeśli projekt okaże się atrakcyjny z punktu widzenia zysków, być może dopraszane do niego będą kolejne kraje – uważa menedżer znający realia.

Rok oszczędności

Zarząd Orange Polska na razie powiedział jedno: przyszły rok będzie rokiem cięć kosztów. Sprzedaż masztów do takowych należy, ale prostą decyzją nie jest.

Paweł Puchalski, analityk Santandera BM, uważa, że w wypadku Orange utrudnieniem jest istnienie joint venture z T-Mobile i plan rządu, by budować hurtową sieć 5G.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją