Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Wzrost eksportu ropy naftowej z południowego Iraku.

Publikacja: 31.10.2017 10:43

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: 123rf

Po spektakularnej piątkowej zwyżce, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia wpadły w konsolidację w rejonie ubiegłotygodniowego zamknięcia. Dla cen amerykańskiej ropy WTI oznacza to poruszanie się cen w okolicach 54 USD za baryłkę, czyli na najwyższym poziomie od końca lutego.

Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej decyzji OPEC w sprawie przedłużenia porozumienia dot. limitów produkcji tego surowca. W ostatnim czasie dodatkowym wsparciem dla cen ropy był konflikt wewnętrzny w Iraku – wojsko tego kraju zajęło bowiem miasto Kirkuk, wokół którego znajdują się pola roponośne. Walki zbrojne doprowadziły do ograniczenia produkcji ropy naftowej na północy Iraku, jednak lukę tę po części udało się uzupełnić zwiększonym eksportem ropy z południa kraju. Dyrektor generalny tamtejszej Basra Oil Company poinformował wczoraj, że eksport ropy naftowej z pól naftowych w rejonie miasta Basra został zwiększony do poziomu 3,45 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 3,23 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Z technicznego punktu widzenia, notowania ropy naftowej WTI mają potencjał do dalszych wzrostów do okolic 55 USD za baryłkę. Niemniej, zarówno kwestie techniczne, jak i fundamentalne, przemawiają raczej za krótkoterminową zwyżką, natomiast średnioterminowa perspektywa jest spadkowa.

SOJA

Tempo żniw soi w USA zgodne z oczekiwaniami.

Notowania soi w USA – dane dzienne

Notowania soi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Początek bieżącego tygodnia na rynku soi przynosi delikatne ożywienie strony popytowej. Wczoraj notowania tego surowca na chwilę przekroczyły poziom 9,90 USD za buszel, jednak ostatecznie zakończyły sesję na minusie – ale dzisiaj rano znów to kupujący mają przewagę. Z technicznego punktu widzenia, notowania soi stoją obecnie w obliczu technicznego oporu, jakim jest rejon 9,90-10,00 USD za buszel.

Pewnym wsparciem są także fundamenty rynkowe. W Brazylii do minionego czwartku zasiane zostało 30% planowanego areału soi. To liczba zbliżona do poziomu 5-letniej średniej dla tego okresu, ale rozczarowująca na tle poprzedniego roku, kiedy to w tym samym czasie obsiano już ponad 40% areału. Z kolei żniwa soi w Stanach Zjednoczonych przebiegają zgodnie z oczekiwaniami – wczoraj amerykański Departament Rolnictwa podał, że ukończone zostały w 83 procentach.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Blask złota nie gaśnie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi
Surowce
Will Tariffs Sink Corn Prices?
Surowce
Złoto z nowym rekordem
Surowce
Złoto po 3000 dolarów