PGNiG: Brak nowej taryfy to kilka milionów złotych strat dziennie

Przedłużająca się procedura zatwierdzenia nowej, wyższej taryfy i obowiązywanie wciąż starej, niższej ceny za sprzedawany gaz powoduje, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA notuje z tego tytułu kilka milionów złotych strat dziennie - powiedział wiceprezes spółki Mirosław Szkałuba.

Publikacja: 18.01.2012 10:21

PGNiG: Brak nowej taryfy to kilka milionów złotych strat dziennie

Foto: Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski Bartlomiej Żurawski

- Brak nowej taryfy fatalnie wpływa na sytuację spółki. Dzienne straty na całej działalności wynoszą kilka milionów złotych - powiedział Szkałuba.

PGNiG gaz sprzedaje po cenach wyznaczanych przez Urząd Regulacji Energetyki.  Tymczasem dwie trzecie sprzedawanego surowca musi importować, głównie z Rosji, płacąc  stawki powiązane z wysokimi cenami ropy naftowej.

Firma wystąpiła o nową, wyższą taryfę na pierwszy kwartał 2012 roku. Jednak do tej  pory URE nie poinformował, kiedy decyzja zapadnie, ani na jaką podwyżkę się zgodzi.  Poza tym taryfa może wejść w życie najwcześniej 14 dni od jej ogłoszenia, a w zimowym  pierwszym kwartale sprzedaż gazu jest zwiększona, co potęguje straty gazowej grupy.

Wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba pytany, jak przedłużająca się procedura przed URE  wpływa na firmę, powiedział dziennikarzom:

- Fatalnie. Dziennie ponosimy kilkumilionowe straty. Ostatnie wezwanie prezesa URE  niczego nie wniosło, nie odnosiło się do podstaw ekonomicznych taryfy. Nie podejmujemy  decyzji o nowych projektach inwestycyjnych, tylko kontynuujemy już rozpoczęte.

Dywidenda pod znakiem zapytania

W jego ocenie spółce może być też trudno zdecydować się na wypłatę dywidendy z zysku  za 2011 rok.

- To będzie bardzo trudne pytanie w czerwcu. Księgowy zysk na pewno jest, ale jest  duży znak zapytania, jeżeli chodzi o wypłatę dywidendy - powiedział.

PGNiG zastanawia się nad środkami odwoławczymi na drodze prawnej, powiedział wiceprezes.

We wtorek, URE poinformowało PAP, że wysłało do PGNiG nowe pytania dotyczące wniosku taryfowego spółki. Przedstawiciele PGNiG poinformowali z kolei, że w trybie pilnym odesłali odpowiedzi do Urzędu.

Postępowanie trwa od końca października zeszłego roku. Urząd informował wcześniej, że PGNiG chce wysokiego wzrostu cen gazu. W połowie grudnia już raz na wezwanie prezesa URE gazowa firma złożyła korektę wniosku taryfowego i obniżyła swoje oczekiwania co do podwyżki cen gazu, nadal wnosiła jednak o dwucyfrowy wzrost.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw