– Puławy są gotowe do sprzedaży przez giełdę – powiedział wczoraj w Katowicach Adam Leszkiewicz, wiceszef MSP. Dodał, że jeżeli pojawiłoby się wezwanie, Skarb Państwa, posiadający pakiet 50,67 proc. akcji spółki, byłby skłonny na nie odpowiedzieć.
Jego zdaniem ze sprzedażą papierów Ciechu ministerstwo będzie musiało nieco poczekać. MSP, jak wyjaśnił „Parkietowi” Maciej Wewiór, rzecznik resortu, objęło wszystkie, przysługujące mu z tytułu posiadania prawa poboru, nowe akcje Ciechu, dzięki czemu utrzymało 36,68-procentowy udział w akcjonariacie spółki. Jednak akcjonariuszy, którzy kupili nowe walory Ciechu, obowiązuje sześciomiesięczny zakaz ich zbywania.
– Uważam jednak, że w przypadku Ciechu proces naszego wyjścia też powinien być szybki – stwierdził Leszkiewicz. Według jego oceny ostateczna prywatyzacja tej spółki przed końcem tego roku również jest możliwa. – Powinniśmy bardzo poważnie rozważyć możliwość wykorzystania giełdowego instrumentarium, abyśmy mogli docelowo wyjść ze wszystkich czterech spółek chemicznych, w których Skarb Państwa jest zaangażowany – dodał wiceminister. Oprócz Ciechu i Puław, chodzi o Azoty Tarnów i Zakłady Chemiczne Police (MSP?ma w nich odpowiednio 52,56 proc. i 59,43 proc. akcji). – Nie ma powodu, żebyśmy nadal byli inwestorem w branży chemicznej – podsumował Leszkiewic z.
Tymczasem Puławy mają już wkrótce wybrać nowego partnera, razem z którym postawią blok energetyczny na gaz. – Jesteśmy na zaawansowanym etapie negocjacji – powiedział prezes zakładów Paweł Jarczewski. – Po wycofaniu się z tego przedsięwzięcia Vattenfalla, bardzo szeroko poszukiwaliśmy potencjalnych inwestorów i mogę powiedzieć, że w ciągu kilku tygodni podamy nowego partnera w projekcie – dodał.
Moc elektrowni lub elektrociepłowni, którą chciały zbudować szwedzki koncern energetyczny i polska firma chemiczna, miała przekraczać 1400 MW. Planowano oddać ją do eksploatacji w latach 2016–2918. W październiku 2010 r. Vattenfall poinformował jednak, że chce rozwiązania zawartej kilka miesięcy wcześniej umowy na wspólną budowę elektrowni.