PKP Energetyka trafi na giełdę

Właściciela ma zmienić pakiet mniejszościowy akcji, ofertę ma stanowić emisja nowych papierów

Aktualizacja: 25.02.2017 17:27 Publikacja: 02.06.2011 10:05

PKP Energetyka trafi na giełdę

Foto: spółka

Nie jest wykluczone, że część istniejących akcji PKP Energetyka sprzeda też PKP SA - obecny właściciel spółki. PKP ma pozostać większościowym udziałowcem.

Zysk PKP Energetyka w 2010 r. wyniósł 131,6 mln zł. Obecne zatrudnienie wynosi ok. 8 tys. osób. - Przyjęta strategia prywatyzacji spółki to istotny krok jej rozwoju. Zakłada bowiem, że środki pozyskane ze sprzedaży akcji przeznaczone zostaną na inwestycje - mówi Maria Wasiak, prezes zarządu PKP S.A., właściciela spółki. Aktualnie doradcy rozpoczynają prace nad prospektem emisyjnym.

- Rekomendacja w sprawie wyboru ścieżki prywatyzacji była poprzedzona dogłębną analizą. Bardzo dokładnie określiliśmy zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne, od których zależeć będzie sukces prywatyzacji. Jednym z czynników wewnętrznych jest ciekawy i dość unikalny potencjał spółki - wyjaśnił "Rz" Rafał Skowroński z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK (ORK BZ WBK), który jest doradcą prywatyzacyjnym PKP. - To powinno stanowić atut w perspektywie planowanej oferty - podsumowuje.

PKP Energetyka jest jednym z największych w Polsce uczestników rynku energii elektrycznej (ok. 3,6 proc. udziału w ilości energii dostarczanej odbiorcom końcowym), właścicielem sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju, zarówno w centrach dużych miast, jak i na terenach słabiej zurbanizowanych. Istotną częścią działalności spółki jest dostarczanie energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego, ale 45 proc. jej klientów stanowią też firmy spoza branży kolejowej, tu m.in.: Carrefour Polska, Dell Polska, Metro Warszawskie, General Motors Poland czy Tesco Polska.

Nie jest jedyną spółką obecnie prywatyzowaną z grupy PKP. Trwa wybór krótkiej listy firm, które zostaną dopuszczone do zbadania kondycji finansowej PKP Cargo. Ma ona zostać podana w ciągu najbliższych dni. Kolejowy przewoźnik towarowy jest prywatyzowany poprzez sprzedaż akcji partnerowi strategicznemu. Jak powiedział Andrzej Massel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, ten sposób daje szansę na uzyskanie większych wpływów ze sprzedaży. Właściciela zmienia pakiet większościowy. Sprzedaż PKP Cargo ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

— Rekomendacja w sprawie wyboru ścieżki prywatyzacji była poprzedzona dogłębną analizą. Bardzo dokładnie określiliśmy zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne, od których zależeć będzie sukces prywatyzacji. Jednym z czynników wewnętrznych jest ciekawy i dość unikalny potencjał spółki — wyjaśnił "Parkietowi" Rafał Skowroński z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK (ORK BZ WBK), który jest doradcą prywatyzacyjnym PKP. — To powinno stanowić atut w perspektywie planowanej oferty — podsumowuje.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni