– Pozyskane pieniądze wydamy na inwestycje określone w strategii na lata 2011–2015. Większość środków przeznaczymy na poszukiwania ropy i gazu, w tym zwłaszcza gazu łupkowego w Polsce, oraz rozbudowę magazynów, sieci dystrybucyjnej i projekty energetyczne – mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.
Strategia grupy do 2015 r. przewiduje, że na inwestycje będzie przeznaczonych 26 mld zł. W tym roku zarząd wyda na ten cel 8 mld zł.
Obligacje PGNiG nabędą głównie fundusze inwestycyjne, emerytalne oraz firmy zarządzające aktywami z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Organizacją ich sprzedaży zajęły się trzy banki: Societe Generale, BNP Paribas oraz Unicredit Bank. Wyemitowane papiery dłużne wejdą do obrotu na giełdzie w Luksemburgu. PGNiG w ramach budowania księgi popytu pozyskał zgłoszenia na obligacje o dużo większej wartości niż 500 mln euro. Zarząd spółki zdecydował się jednak na uplasowanie pierwszej transzy w takiej kwocie, gdyż takie są na razie potrzeby finansowe grupy.
Faktycznym emitentem obligacji jest PGNiG Finance. To firma zarejestrowana w Sztokholmie ze 100-proc. udziałem giełdowej spółki. PGNiG Finance pozyskane pieniądze będzie przekazywał PGNiG w formie pożyczki