– KGHM jest największym producentem srebra na świecie, ale w Polsce jest ono traktowane jako metal czysto przemysłowy. Jest ogromny potencjał, by wykorzystywać kruszec jako produkt finansowy – mówi Herbert?Wirth, prezes KGHM.
W ubiegłym roku koncern wskoczył na czołowe miejsce rankingu producentów srebra – z rekordową ilością 1,26 tys. ton. Polska w 2011 roku była szóstym na świecie wytwórcą metalu (prawie całość to zasługa KGHM), liderem był Meksyk (4,75 tys. ton).
Srebrne certyfikaty
Lubińska spółka, jako znaczący producent, mogłaby emitować dla zainteresowanych lokowaniem w srebro inwestorów certyfikaty. Jednak ponad 97 proc. produkcji KGHM eksportuje – głównie do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Belgii. Odbiorcami są przemysł jubilerski, ale także elektroniczny, elektryczny i fotograficzny.
Od kilku lat Polacy kupują coraz więcej złotych sztabek i monet inwestycyjnych, lokowanie w srebro nie jest już tak popularne. W odróżnieniu od złota srebro jest obłożone 23-proc. podatkiem VAT.
– Wysoka stawka zniechęca do inwestowania, bo nabywca już na starcie inwestycji musi odrobić 23 proc. – mówi Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej, największego dystrybutora złotych sztabek. Spółka co roku sprzedaje od kilkudziesięciu do kilkuset (raczej z przedziału do 500) kilogramów srebra w sztabkach, podczas gdy w samym I kwartale bieżącego roku sprzedaż złota wyniosła ponad 400 kg.