PKN Orlen i ExxonMobil zawarli porozumienie, w wyniku którego pierwszy z koncernów odkupi od Amerykanów dwie licencje na poszukiwania i rozpoznanie złóż łupkowego gazu o łącznej powierzchni 2,15 tys. km2. Chodzi o koncesje Wodynie-Łuków oraz Wołomin znajdujące się na wschód i południowy-wschód od Warszawy. Przeniesienie praw na rzecz spółki Orlen Upstream (zależna od PKN Orlen) nastąpi w przypadku pozytywnej decyzji Ministra Środowiska.
- W najbliższych tygodniach spodziewamy się decyzji Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w tej sprawie – twierdzi w komunikacie prasowym Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream. Dodaje, że grupa zdecydowała się na koncesje Wodynie-Łuków i Wołomin z uwagi na pozytywną ocenę zrealizowanego w miejscowości Goździk pionowego odwiertu badawczego, oraz ze względu na dużą perspektywiczność całego regionu. - Analizy archiwalnego materiału geologicznego, jak i nowo pobranych próbek skłaniają nas do poszerzenia zasięgu naszych poszukiwań w obrębie basenu podlaskiego, a co za tym idzie rozszerzenia potencjalnego obszaru przyszłego wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych – uważa Prugar.
Pod koniec października Orlen Upstream zakończył wiercenie pierwszego na Lubelszczyźnie otworu poziomego. Wkrótce ma on być poddany tzw. zabiegowi szczelinowania hydraulicznego. Jeszcze w tym roku spółka planuje rozpocząć do trzech kolejnych pionowych odwiertów poszukiwawczych.
Strategia PKN Orlean na lata 2013-2017 przewiduje, że w najbliższych pięciu latach grupa może przeznaczyć na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, głównie ze skał łupkowych, do 5,1 mld zł. W ramach podstawowej puli inwestycyjnej (2,4 mld zł) ma być wykonanych co najmniej 50 odwiertów. Wypracowanie pierwszych zysków z projektów poszukiwawczo-wydobywczych przewidziano na 2017 r.