PGNIG uruchomiło kopalnię Lubiatów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oficjalnie otworzyło kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Jest to największa inwestycja w branży wydobywczej w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Aktualizacja: 10.02.2017 23:52 Publikacja: 29.07.2013 19:07

PGNiG, dzięki pracy kopalni Lubiatów, zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej i kondensatu z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Wydobywany przy okazji eksploatacji ropy naftowej gaz ziemny (rocznie ok. 100 mln m sześc.) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, a także elektrociepłowni działającej na potrzeby  kopalni.

-Uruchomienie eksploatacji z kopalni Lubiatów oznacza dla PGNiG umocnienie pozycji lidera w branży wydobywczej w Polsce.  Znaczne  zwiększenie wydobycia ropy naftowej korzystnie wpłynie na wyniki finansowe Spółki. To dobra informacja dla akcjonariuszy – podkreśla Jerzy Kurella, p.o. Prezesa Zarządu PGNiG SA.

Zagospodarowanie złóż Lubiatów, Międzychód, Grotów (LMG) jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego przez PGNiG SA oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów (LMG) należą do największych w Polsce. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej z tych złóż wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego ok. 7,3 mld m3.

Inwestycja zwana „Projektem LMG" obejmuje zagospodarowanie gazu ziemnego i ropy naftowej z 14 odwiertów. W ramach inwestycji zagospodarowano odwierty na złożach ropy i gazu, a także wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym Lubiatów oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego Wierzbno.

Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Projektując ją zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne i systemy nadzorujące, które znacznie przewyższają wymogi środowiskowe. Należą do nich np.: wysokosprawna instalacja odsiarczania gazu, automatyczny  system detekcji wycieku na rurociągach przesyłowych, system monitoringu powietrza oraz zastosowanie na strefach flar z zamkniętą komorą spalania.

Kopalnia i odwierty znajdują się na terenie dwóch gmin - Drezdenko (Lubuskie) i Międzychód (Wielkopolska). Dla obu samorządów uruchomienie inwestycji PGNiG na ich terenie oznacza istotne wpływy do budżetów gmin z tytułu podatków oraz opłat eksploatacyjnych. Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwiła też utworzenie około 100 nowych miejsc pracy.

Wartość inwestycji to 1,7 mld zł brutto. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie: PBG SA, Tecnimont KT S.p.a., Thermodesign Engineering Ltd.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze