Na jego mocy wydłużono do końca grudnia 2014 r. termin zakończenia inwestycji. Pierwotnie zawarta umowa przewidywała, że terminal zostanie oddany do użytku pół roku wcześniej. Na mocy aneksu zwiększono również zakres prac i wartość kontraktu o 67,5 mln euro. W efekcie umowa opiewa na 2,4 mld zł.
– Aneks jest pierwszą i mamy nadzieję, że zarazem ostatnią modyfikacją postanowień kontraktowych, skutkującą zmianą umowy z wykonawcą – mówi Rafał Wardziński, prezes Polskiego LNG. Przekoduje, że jego zawarcie było konieczne. Na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji wpłynął ubiegłoroczny kryzys w branży budowlanej. Chodzi zwłaszcza o trudną sytuację finansową, w jakiej znalazło się PBG oraz kluczowy podwykonawca, czyli Hydrobudowa Polska. To wtedy nastąpiły największe opóźnienia na budowie, których w tym roku, mimo widocznego przyspieszenia prac, nie udało się już nadrobić.
Nowy harmonogram zaakceptował minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Jego zdaniem umożliwi to zawczasu zadbanie o wszystkie kwestie powiązane z inwestycją w terminal, w tym o kontrakt Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z katarskim koncernem Qatargas. Na mocy 20-letniej umowy obu firm, co roku ma trafiać nad Wisłę 1,6 mld m sześc. gazu. Nasz kraj zużywa go łącznie około 15 mld m sześc. Pierwszy statek z LNG ma zacumować w Świnoujściu na początku 2015 r.