Energetyka: Więcej czasu na wiążące oferty kupna

Termin składania ofert na kupno udziałów energetycznej spółki PKP może się wydłużyć – wynika z naszych informacji.

Publikacja: 26.05.2015 06:00

Jak dowiedzieliśmy się w źródłach zbliżonych do transakcji prywatyzacji PKP Energetyki, wiążące propozycje cenowe będzie można składać nie do 26 maja, jak wstępnie przewidywał harmonogram, lecz nawet o miesiąc dłużej.

Nie udało nam się ustalić nowego terminu ofertowania. Nasi rozmówcy wskazywali na dwie potencjalne daty: jedną z nich był 8 czerwca, drugą – koniec przyszłego miesiąca.

Przedstawiciele grupy PKP nie chcieli komentować informacji o wydłużeniu czasu na składanie propozycji cenowych i powody takiego posunięcia. Nasze źródła mówią o złej jakości dokumentacji przygotowanej do due diligence (proces badania kondycji finansowej i prawnej – red). Wskazują też na niejasności związane z wysokością przychodu regulowanego spółki czy ryzyko wynikające z jej biznesu związanego z obrotem energią, który jest podobno nierentowny.

– Struktura transakcji jest bardzo trudna. Nie wiem, czy czasu nie potrzeba będzie jeszcze więcej – wskazuje jeden z naszych rozmówców, pytany o termin na koniec czerwca.

Z pewnością owo ryzyko będzie miało wpływ także na wycenę spółki. Wartość PKP Energetyki oceniana jest na 1,2–1,5 mld zł. Wpływ na nią mają najcenniejsza aktywa spółki, czyli sieć przesyłowa wzdłuż linii kolejowych w całym kraju. Wśród znających temat panuje jednak przekonanie, że wysokość ofert niekoniecznie będzie oscylować wokół górnej granicy tych widełek. Skłonni są oni raczej wskazywać kwoty niewiele przewyższające wartość księgową, oscylującą podobno wokół 1,1 mld zł.

Na krótkiej liście zainteresowanych kupnem PKP Energetyki są m.in. kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne. Według naszych informacji niektóre z nich rozmawiają z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby częściowo sfinansować transakcję w ramach np. stworzonych spółek celowych. W tym kontekście – jak pisaliśmy wcześniej – mówiło się o możliwym aliansie Tauronu z PZU i funduszem Eiser Infrastructure oraz mariażu Enei z innym funduszem – Advent International.

Z ostatnich informacji płynących z grupy PKP wynika, że zainteresowanie procesem jest duże, a wśród potencjalnych inwestorów są zarówno polskie, jak i zagraniczne podmioty branżowe i finansowe. Kolejowa grupa oczekuje finalizacji transakcji w drugiej połowie roku, ale nie precyzuje kiedy dokładnie.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze