JSW planuje połączenie dwóch kopalń

Zarząd węglowej firmy chce zainteresować zakładem Krupiński energetykę, w tym francuski EDF.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:14 Publikacja: 27.07.2015 06:00

Edward Szlęk, prezes JSW, podejmuje heroiczną walkę, by spółka przetrwała trudny czas na rynku węgla

Edward Szlęk, prezes JSW, podejmuje heroiczną walkę, by spółka przetrwała trudny czas na rynku węgla.

Foto: GG Parkiet

Jastrzębska Spółka Węglowa najprawdopodobniej połączy kopalnię Krupiński z kopalnią Pniówek. – Planujemy utworzenie kopalni „dwuruchowej"" na bazie tych kopalń – przyznaje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Wciąż jednak nie wiadomo, jaki będzie ostateczny los Krupińskiego, który według wcześniejszych zapowiedzi zarządu węglowej spółki mógł być docelowo wygaszony albo sprzedany.

Heroiczna walka

Zarząd JSW wciąż pracuje nad tym, by wprowadzić większe oszczędności i poprawić efektywność wydobycia. To reakcja na coraz trudniejsze warunki na rynku węgla. – Sytuacja JSW pogarsza się z kwartału na kwartał, w ślad za spadającymi cenami węgla. Widać jednak, że spółka walczy i podejmuje heroiczny wysiłek, by przetrwać ten trudny czas – zaznacza Artur Iwański, dyrektor biura analiz DM PKO BP.

Na razie analitycy wstrzymują się z oceną korzyści, jakie mogłoby przynieść spółce połączenie kopalń Pniówek i Krupiński. Podkreślają, że nie znają szczegółów tej operacji. – Obawiam się jednak, że w przyszłym roku spółka będzie musiała podjąć jeszcze większe starania, by utrzymać płynność. Rozwiązaniem może być wprowadzenie dodatkowego dnia pracy czy odcięcie od grupy kopalni Krupiński, która w mojej ocenie wymaga bardzo dużych nakładów inwestycyjnych, by utrzymać tam produkcję – przekonuje Iwański.

Z ostatnich wypowiedzi prezesa JSW Edwarda Szlęka wynika, że ten ostatni scenariusz jest bardzo realny. Prezes ujawnił, że poszukuje inwestora dla Krupińskiego i ma na to dwa lata. Tyle bowiem czasu mogłaby działać kopalnia przy całkowitym ścięciu wydatków na inwestycje w nowe pola wydobywcze. Z naszych informacji wynika, że JSW, podobnie jak Katowicki Holding Węglowy, próbuje zainteresować swoimi aktywami nie tylko polskie spółki energetyczne, ale i zagraniczne, w tym francuski EDF. Francuzi nie mówią „nie". Na przesłane przez nas pytanie, czy spółka bierze pod uwagę taką inwestycję, energetyczna spółka odpowiedziała wymijająco: „EDF Polska od wielu lat współpracuje z producentami węgla, utrzymując dobre, partnerskie relacje, i taką współpracę zamierzamy kontynuować".

Barbórka niezagrożona

Nie potwierdzają się natomiast doniesienia, jakoby zarząd JSW planował wprowadzenie jednego dnia przestoju dla pracowników administracji czy obniżenie wynagrodzeń o 30 proc. Spółka zaprzecza też, by zagrożona była wypłata tzw. barbórki w grudniu. Takie wątpliwości przedstawili w Sejmie posłowie w pytaniach do wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw