Zarząd Petrolinvestu zwołał na 23 września nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZA) w celu podjęcia uchwały o poszerzeniu składu rady nadzorczej spółki o akcjonariuszy mniejszościowych. W projekcie uchwały dodano jednak zapis mówiący o tym, że wchodzi ona w życie pod warunkiem podjęcia przez inne walne zgromadzenie – zwyczajne – uchwał przedstawionych w porządku jego obrad. W ZWZA trwa obecnie przerwa.
Poważne zastrzeżenia
Projekt uchwały budzi poważne zastrzeżenia. – Uważam, że taka konstrukcja uchwały jest niedopuszczalna, gdyż może destabilizować prace organów spółki. W efekcie jest sprzeczna z naturą spółki akcyjnej – mówi dr Radosław L. Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW. Tłumaczy, że jeśli uchwała o powołaniu nowych członków rady zostanie podjęta na NWZA, a potem na ZWZA zostaną przyjęte wszystkie uchwały, to nie można wykluczyć, że do tych ostatnich ktoś zgłosi sprzeciw, a potem skieruje pozew do sądu. W efekcie sąd, zabezpieczając pozew, może wstrzymać wykonywanie decyzji podjętych na ZWZA. To z kolei może spowodować, że uchwały o powołaniu nowych członków rady staną się w chwili ustanowienia zabezpieczenia bezskuteczne. Tym samym dojdzie do destabilizacji prac nadzoru.
Co zrobią inwestorzy?
Kilka dni temu odbyło się ZWZA Petrolinvestu. W jego obradach wzięło udział tylko 13 mniejszościowych akcjonariuszy. Na walnym nie zarejestrowali się inwestorzy, którzy we wcześniejszych latach dysponowali dużymi pakietami, tacy jak Ryszard Krauze, Prokom Investments, Osiedle Wilanowskie czy cypryjskie firmy Masashi Holdings oraz Tabacchi Enterprises. W efekcie drobni udziałowcy, tak jak planowali, mogli nie udzielić absolutorium zarządowi i radzie oraz nie zatwierdzić sprawozdań za 2014 r.
Nie zrobili tego, bo od obecnych władz otrzymali m.in. obietnicę powołania do rady trzech swoich przedstawicieli i zapowiedź poprawy relacji zarządu ze wszystkimi udziałowcami. W efekcie w obradach ZWZA ogłoszono przerwę do 23 września. Dwie godziny przed nim ma się odbyć NWZA dotyczące powołania członków rady. – Nie zdecydowałem, jak będę głosował. Zobaczymy, co do tego czasu zrobi zarząd – mówi inwestor posiadający jeden z największych pakietów zarejestrowanych na ZWZA. Liczy on przede wszystkim na to, że tym razem nie zostanie po raz kolejny przesunięty termin finalizacji sprzedaży kazachskiej firmy Emba Jug Nieft, który ostatnio wyznaczono na 15 września.