To największy projekt w segmencie tworzyw realizowany przez chemiczną grupę. Dzięki inwestycji spółka zwiększy zdolności produkcyjne poliamidu 6 do 170 tys. ton rocznie i wejdzie do ścisłej europejskiej czołówki producentów tego tworzywa. Budowa wytwórni potrwa do końca 2016 r. To odpowiedź na zawirowania na rynku kaprolaktamu – półproduktu wytwarzanego przez Grupę Azoty w Tarnowie i Puławach, który przez lata świetnie sprzedawał się na rynku chińskim. Teraz jednak Chiny stały się w tym zakresie niemal samowystarczalne.
– W dobie inwestycji w Chinach niezbędna była weryfikacja naszej strategii i wejście w dalsze przetwórstwo kaprolaktamu. Dzięki nowej wytwórni będziemy w stanie cały produkowany w grupie kaprolaktam wykorzystać do produkcji poliamidu 6, który ma ogromne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – wyjaśnił Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty.
Efektem wzrostu produkcji poliamidów będzie zwiększenie przychodów w segmencie tworzyw o 12 proc. oraz zysku operacyjnego o około 115 mln zł do 2020 r. Dziś grupa produkuje już poliamidy w Tarnowie i w niemieckim Guben.
- Rozpoczęcie budowy kolejnej wytwórni poliamidów 6 w Tarnowie jest odpowiedzią na potrzeby innowacyjnej gospodarki. Mnie, jako przedstawiciela Skarbu Państwa czyli głównego akcjonariusza Azotów, bardzo to cieszy – mówił podczas uroczystości Cezary Gabryjączyk, wiceminister skarbu.