KGHM: Chile hamuje odbicie cen miedzi

Chilijskie władze po raz kolejny w tym roku planują wsparcie dla tamtejszych producentów miedzi, którzy utracili rentowność w związku ze spadkiem cen tego surowca do najniższego poziomu od sześciu lat.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:45 Publikacja: 23.09.2015 06:08

KGHM: Chile hamuje odbicie cen miedzi

Foto: GG Parkiet

KGHM, który ma w Chile kopalnię Sierra Gorda, jako duży i zagraniczny producent na pomoc liczyć nie może.

O tym, że średniej wielkości chilijscy producenci miedzi otrzymają subsydia, powiadomiła w ubiegłym tygodniu tamtejsza minister ds. górnictwa Aurora Williams. Pomoc trafić ma do około 20 operatorów kopalń o wydobyciu do 50 tys. ton rocznie, którzy surowiec sprzedają ENAMI. To organizacja umożliwiająca mniejszym producentom miedzi konkurowanie na rynku międzynarodowym.

Od początku tego roku miedź potaniała o ponad 17 proc., w dużej mierze z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach, które są największym konsumentem tego surowca. Obecnie na rynku terminowym funt (około 0,45 kg) tego metalu z dostawą w grudniu kosztuje około 2,30 USD. Już w lutym ENAMI zapowiedziała, że dopóki ta cena będzie się utrzymywała poniżej 2,73 USD, dopóty współpracującym z nią producentom będzie dopłacała nawet 0,3 USD za funt surowca. Teraz dopłacać ma około 0,1 USD za funt, ale tylko przez trzy miesiące. Te subsydia mają charakter pożyczki, którą producenci muszą zwrócić, gdy po odbiciu cen miedzi odzyskają rentowność.

Część analityków wskazuje jednak, że działania ENAMI, blokując spadek podaży surowca, oddalają perspektywę wzrostu jego notowań. Według Leona Westgate'a, analityka z ICBC Standard Banku, zapowiedziane w ubiegłym tygodniu przez koncern Glencore czasowe zamknięcie dwóch afrykańskich kopalni miedzi, odpowiadających za około 2 proc. globalnej podaży tego surowca, wystarczy, aby w przyszłym roku spadła ona poniżej popytu. Tymczasem według agencji Bloomberga małe i średnie chilijskie kopalnie miedzi odpowiadają za około 3 proc. światowej produkcji.

KGHM w Chile ma dwie kopalnie – mniejszą Franke oraz Sierra Gorda, jedną z największych na świecie i w której koszty produkcji miedzi są obniżane dzięki dużej zawartości molibdenu w rudzie.

- Program w Chile dotyczy małych kopalni, które sprzedają do 10 tys. ton minerałów miesięcznie, czyli nas nie obejmuje – mówi Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw