PKP Cargo kupi Orlen KolTrans i ZCP Euronaft Trzebinia, podmioty kontrolowane dotychczas przez płocki koncern. Łączna wartość transakcji to ponad 250 mln zł. Jednocześnie zostaną zawarte pięcioletnie umowy na obsługę logistyczną grupy PKN Orlen przez PKP Cargo. Transakcja jest warunkowa, a jej finalizacja wymaga m.in. zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Kondycja kupowanych firm jest doskonała. Poza tym nie wymagają one żadnych istotnych inwestycji i działań restrukturyzacyjnych – zachwala zakup Adam Purwin, prezes PKP Cargo. Dodaje, że dzięki przejmowanym aktywom kolejowa grupa zdywersyfikuje źródła uzyskiwanych przychodów. Dotychczas prawie połowa wpływów pochodziła z transportu węgla. Przewozy paliw stanowiły kilka procent sprzedaży. W perspektywie obowiązywania strategii na lata 2016–2020 ich udział może wzrosnąć do 20 proc.
Duże oszczędności
Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo, tłumaczy, że przewozy paliw nie są obarczone zjawiskiem sezonowości, co stabilizuje uzyskiwane przychody w całym roku. Tymczasem węgiel przewozi się głównie jesienią i zimą. – Dzięki przejmowanym firmom wpływy będziemy uzyskiwać głównie z obsługi bocznic kolejowych polskich rafinerii, transportu paliw do krajowych baz paliwowych oraz innych produktów wytwarzanych przez rafinerie do zakładów chemicznych – mówi Neska. Dodaje, że w tym roku kolejowe przewozy w segmencie paliw płynnych w Polsce rosną o 10 proc. i nadal mogą zwyżkować.
PKP Cargo spodziewa się, że przejęcie spółek kolejowych da co najmniej 10 mln zł rocznych, prostych synergii kosztowych. Będą one wynikać m.in. z oszczędności związanych z dokonywaniem wspólnych zakupów na poziomie grupy, integracji systemów IT czy przeniesienia części zadań z kupowanych firm do centrali przewoźnika. Kolejne oszczędności ma przynieść zastąpienie wynajmowanych lokomotyw taborem należącym do PKP Cargo oraz efektywniejsze prowadzenie napraw w ramach grupy.
Według Piotra Nawrockiego, dyrektora działu analiz w Vestor DM, największym plusem podpisanej umowy jest mocne zwiększenie udziałów spółki w krajowym segmencie przewozów paliw, dotychczas zdominowanym przez firmy z Grupy Lotos i PKN Orlen. Teraz liczy na kolejną transakcję w tym segmencie, ale na rynku czeskim. Chodzi o Uniptrol Doprava, trzeciego największego kolejowego przewoźnika towarów w Czechach, kontrolowanego przez PKN Orlen.