Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.11.2015 10:29 Publikacja: 25.11.2015 10:29
Platforma wydobywcza Lotos Petrobaltic zainstalowana na bałtyckim złożu ropy naftowej B8.
Foto: Archiwum
Globalny spadek cen ropy naftowej i gazu ziemnego wymusza na firmach poszukujących i wydobywających surowce powtórne przeanalizowanie realizowanych projektów. Dotyczy to zwłaszcza działalności prowadzonej na morzu, gdzie koszty tego typu prac są stosunkowo duże. Swoje projekty cały czas aktualizuje i dostosowuje do bieżącej sytuacji m.in. Grupa Lotos.
– Mocny spadek cen ropy naftowej w ostatnich kilkunastu miesiącach spowodował rewizję planów rozwojowych kluczowych spółek w branży poszukiwawczo-wydobywczej. Pomimo zaistniałej sytuacji kluczowy dla nas projekt zagospodarowania bałtyckiego złoża B8, który cechuje się dobrymi wskaźnikami ekonomicznymi, będziemy realizować, jednocześnie dokonując odpowiednich modyfikacji pierwotnego zakresu prac – mówi Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Władze paliwowej spółki Unimot podjęli decyzję o wypłacie dywidendy wynoszącej 6 złotych za akcję. Firma pokazała także wstępne wyniki za IV kw. 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas