Energa: Spółka nie zamierza złożyć broni

Energa odwoła się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która odmówiła zgody na realizację drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie.

Aktualizacja: 12.02.2016 06:32 Publikacja: 12.02.2016 05:00

Formalnie w imieniu spółki zrobi to prezydent Włocławka, który występował z wnioskiem o zgodę na inwestycję. Dla gdańskiego koncernu jest ona ważna z uwagi na planowaną we Włocławku rozbudowę elektrowni wodnej. Część energetyczna miała być tylko fragmentem tej wycenianej na 3 mld zł inwestycji.

Odwołanie oznacza, że Energa nie rezygnuje z planów rozbudowy elektrowni. – W naszej ocenie dokumentacja środowiskowa i formalnoprawna złożona w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy gwarantowała pełną zgodność inwestycji z wymogami prawa polskiego i unijnego. Tym bardziej że powstała na bazie gruntownej i kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej i zakładała niespotykaną dotąd na tak wielką skalę kompensatę środowiskową – przekazała nam Beata Ostrowska, rzeczniczka gdańskiej grupy.

Jednocześnie podkreśliła, że projekt wypełnia też nadrzędny cel publiczny, jakim jest ochrona przeciwpowodziowa regionu Pomorza i Kujaw, który od lat zmaga się z tym problemem. Ponadto efektem spiętrzenia rzeki na drugim stopniu byłoby zmniejszenie niedoborów wody w tym województwie, powodujących obecnie stepowienie regionu i zagrożenie dla rolnictwa.

Dla spółki najważniejsze są jednak efekty energetyczne. W ramach inwestycji powstałaby elektrownia wodna o mocy 80 MW, która zwiększyłaby potencjał tego regionu. Grupa zwiększyłaby też udział w energetyce odnawialnej, który dziś przekracza 40 proc.

Gdańska spółka jest w trakcie aktualizacji strategii. Nie wiadomo, czy w jej ramach zostanie potwierdzony udział energetyki odnawialnej na poziomie 60 proc. do 2020 r., o czym mówił poprzedni prezes spółki.

Z koncepcją budowy drugiego stopnia wodnego z elektrownią wystąpiła Energa. Spółka podpisała list intencyjny z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej w tej sprawie w 2009 r. Z wnioskiem o zgodę na inwestycję wystąpiono w ub.r.

Koszt budowy drugiego stopnia na Wiśle wraz z infrastrukturą towarzyszącą szacowano na 3,5 mld zł. Z wcześniejszych informacji płynących z Energi wynika, że część energetyczna pochłonęłaby 25 proc. tej kwoty.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw