Marże AmRestu będą dalej rosnąć. Co z dywidendą?

Dobra koniunktura sprawia, że spółka ma apetyt na rozwój. Pójdą na to wypracowane zyski.

Aktualizacja: 12.03.2016 05:32 Publikacja: 12.03.2016 05:00

Marże AmRestu będą dalej rosnąć. Co z dywidendą?

Foto: GG Parkiet

W 2016 r. AmRest planuje powiększyć sieć restauracji o co najmniej 140 lokali, skupiając się przede wszystkim na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Hiszpanii. Zarząd zapowiada także kolejne akwizycje.

Dalsza poprawa marży

– W przypadku AmRestu należy docenić poprawę marży EBITDA oraz zwiększenie efektywności sprzedaży na pojedynczą restaurację w 2015 r. – mówi Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Wzrost rentowności wynikał przede wszystkim z konsolidacji kawiarni Starbucks w Bułgarii i Rumunii czy bardzo dobrych wyników restauracji na rynku czeskim. – Ze względu na oczekiwane efekty restrukturyzacji w segmencie nowych rynków oraz konsolidację przejętego biznesu w tym roku spodziewam się dalszej poprawy marży w skali całej grupy. Dodatkowo negatywny wpływ dywizji rosyjskiej na wyniki powinien być coraz mniej widoczny – uważa Bogusz.

Zgodnie z jego prognozą AmRest urośnie w tym roku o 113 lokali netto. Pozytywnie ocenia strategię spółki, która zakłada wzrost w oparciu o najbardziej rozpoznawalne brandy. Przypomina, że plan wyjścia z  relatywnie młodą marką La Tagliatella poza Hiszpanię okazał się nieskuteczny. – Przychylnie patrzę także na zapowiedzi zarządu dotyczące dalszej konsolidacji rynku – dodaje.

W 2016 r. spółka zamierza zwiększyć tempo otwarć w Rosji. – To w dłuższym terminie może być pozytywne ze względu na uzyskanie korzystnych lokalizacji oraz niskich czynszów z powodu panującej na tym rynku dekoniunktury – zauważa z kolei Michał Krajczewski, analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas.

Kiedy dywidenda?

Bogusz uważa, że nie należy się spodziewać dywidendy z zysku za 2015 r. – Moim zdaniem spółka powinna korzystać z pozytywnego otoczenia makroekonomicznego – rosnących płac oraz spadającego bezrobocia – i wypracowane środki przeznaczyć na rozwój. Jeżeli uda się utrzymać wysoki poziom rentowności, to wypłata dywidendy w 2017 r. jest prawdopodobna. Zwłaszcza że w ostatnich latach spółka konsekwentnie gromadziła gotówkę – komentuje analityk DM mBanku. – Patrząc na uzyskiwany przez spółkę zwrot z kapitału, nienasycenie rynku oraz potencjalne akwizycje, to wypłata dywidendy wydaje się być odległą perspektywą – twierdzi natomiast Krajczewski.

W 2016 r. negatywnie na wskaźniki sprzedaży porównywalnej AmRestu może wpływać pojawienie się inflacji. – Wpływ ten nie będzie jednak w relacji jeden do jednego, ponieważ spółka kontraktuje ceny żywności z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – zaznacza Bogusz. W jego ocenie wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej nie będzie stanowić dla spółki istotnego balastu, ponieważ większość pracowników ma umowę o pracę. – Nie oznacza to jednak, że koszty pracownicze w najbliższych latach nie będą rosnąć – kończy Bogusz.

[email protected]

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw