PKN Orlen kupi akcje Lotosu

Skarb Państwa sprzeda płockiemu koncernowi 53-proc. pakiet walorów gdańskiej firmy. Transakcja przejęcia wymaga licznych zgód i może potrwać około roku.

Aktualizacja: 27.02.2018 12:02 Publikacja: 27.02.2018 11:23

Krzysztof Tchórzewski, minister energii reprezentujący Skarb Państwa oraz  Daniel Obajtek prezes PKN Orlen podpisali dziś list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez płocki koncern nad Grupą Lotos.

Obie strony porozumienia zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji.

PKN Orlen ma bezpośrednio lub pośrednio przejąć minimum 53 proc. udziałów w gdańskiej firmie.

Transakcja zakłada nabycie akcji od udziałowców przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

 

Na początku lutego „Parkiet" informował o intensywnych pracach prowadzonych w sprawie połączenia PKN Orlen i Grupy Lotosu.

- Koncepcja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos jest obecna w sferze gospodarczej od kilkunastu lat, zabrakło jednak determinacji aby ten proces zrealizować. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że procesy konsolidacyjne na rynku rafineryjnym trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym firma musi nadrobić zaległości i być gotowa na nowe stojące przed branżą wyzwania. - Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim. Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane - dodał Obajtek.

Zgodnie z założeniami listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe, m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos.

- Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych. Ta świadomość powoduje, że mamy pełną determinację aby ten proces sprawnie i skutecznie przeprowadzić - przy wsparciu Skarbu Państwa jako kluczowego akcjonariusza a jednocześnie przy poszanowaniu praw wszystkich akcjonariuszy i z troską o pracowników - twierdzi Obajtek. Dodaje, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, ten proces potrwa około roku.

Niezależnie od tego PKN Orlen chce zachowywać pełną transparentność i o kolejnych krokach zamierza na bieżąco informować.

Notowania akcji PKN Orlen na stronie www.parkiet.com/spolka/orlen

O godzinie 12.43 akcje Lotosu rosną o 6,99 proc., a walory Orlenu zyskują 6,09 proc.

Notowania akcji Grupy Lotos na stronie www.parkiet.com/spolka/grupa_lotos

 

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze