Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 25.05.2018 09:53

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Spadek cen ropy naftowej na skutek perspektywy jej większej produkcji.

Ruch wzrostowy cen ropy naftowej trwa już od wielu miesięcy. Ostatnie dni na rynku tego surowca przynoszą jednak ochłodzenie nastrojów i zniżkę notowań. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI wczoraj spadła poniżej poziomu 71 USD za baryłkę i dzisiaj rano zbliża się powoli do bariery 70 USD za baryłkę.

Przekroczenie przez ceny ropy poziomu 70 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI, a także zbliżenie się notowań ropy Brent do okolic 80 USD za baryłkę wywołało wśród analityków, inwestorów, przedsiębiorców czy też polityków powiązanych z rynkiem ropy naftowej pytania o zasadność dalszych zwyżek cen tego surowca. Faktem jest, że porozumienie OPEC przyczyniło się do zmniejszenia globalnych zapasów ropy, a kłopoty Wenezueli i potencjalne dotkliwe sankcje na Iran obudziły obawy o podaż ropy z tych państw.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, jednocześnie wzrost cen ropy naftowej zachęca firmy wydobywcze w Stanach Zjednoczonych do zwiększania produkcji ze względu na większą rentowność tego przedsięwzięcia. Liczba funkcjonujących wiertni ropy w USA systematycznie rośnie, a według aktualnych prognoz, już pod koniec bieżącego roku produkcja ropy naftowej w tym kraju może sięgnąć 11 mln baryłek dziennie.

Tymczasem sygnatariusze porozumienia naftowego, z Arabią Saudyjską i Rosją na czele, zaczęli sygnalizować, że rozważają złagodzenie jego warunków. Już w czerwcu postanowienia porozumienia będą rewidowane i niewykluczone, że limity produkcji ropy dla poszczególnych krajów zostaną podniesione.

CUKIER

Odreagowanie wzrostowe notowań cukru.

Ostatnie kilka miesięcy na rynku cukru było okresem systematycznych zniżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku stycznia br. przekraczała poziom 15 centów za funt, tymczasem pod koniec kwietnia spadła do okolic 11 centów za funt. Niemniej, ostatnie dni na tym rynku przyniosły ożywienie strony popytowej i przekroczenie przez ceny cukru w USA poziomu 12 centów za funt.

Zwyżkę w dużej mierze wywołało zjawisko tzw. short covering, czyli masowego zamykania krótkich pozycji przez inwestorów instytucjonalnych. Dodatkowo, fundamentalnym wsparciem okazały się protesty kierowców w Brazylii przeciwko wysokiemu poziomowi cen diesla, który przyczynia się do opóźnienia dostaw surowców do brazylijskich portów (w tym cukru) oraz negatywnie wpływa na wielkość transportu trzciny cukrowej do cukrowni.

Powyższe informacje mogą jednak nie wystarczyć, by notowania cukru kontynuowały wzrosty. Presję na spadek cen tego surowca nieustannie wywiera perspektywa jego nadwyżki na globalnym rynku.

Foto: DM BOŚ

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze