Prairie chce miliardów od Polski

Australijska spółka, która chciała budować w naszym kraju dwie kopalnie węgla, żąda od Polski 4,2 mld zł odszkodowania za fiasko swoich projektów. Polski rząd nie był zainteresowany polubownym rozstrzygnięciem sporu.

Publikacja: 10.06.2021 05:00

Prairie chce miliardów od Polski

Foto: Adobestock

Zarząd Prairie Mining zrealizował swoje zapowiedzi i skierował do Stałego Sądu Arbitrażowego w Hadze pozew przeciwko Polsce, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln funtów (4,2 mld zł). Notowania spółki na warszawskiej giełdzie rosły w środę nawet o 55 proc., do 1,15 zł.

Wysokie roszczenia

Prairie twierdzi, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowych umów poprzez działania mające na celu zablokowa-nie rozwoju projektów wydobywczych spółki w naszym kraju. Australijczycy chcieli wybudować kopalnię Jan Karski na Lubelszczyźnie (koncesję na wydobycie węgla w tym miejscu ma obecnie Bogdanka) oraz kolejną na złożu Dębieńsko. W obu przypadkach podstawowym surowcem miał być węgiel koksowy, używany w hutnictwie. Na przeszkodzie do realizacji tych celów stanęły jednak wydłużające się postępowania administra-cyjne i spory sądowe z urzędami.

– Sprawa toczy się w szybkim tempie, a spółka złożyła już pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu BIT (dwustronna umowa inwestycyj-na Australia–Polska), który zawierał wycenę szkód przygotowaną przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń. Odszkodowanie, które-go domaga się spółka, opiewa na kwotę 806 mln funtów. W dochodzeniu roszczenia kierownictwo spółki Prairie współpracuje z radcami praw-nymi i szeregiem ekspertów zewnętrznych – zapewnia Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining.

Foto: GG Parkiet

Wysokość żądanego odszkodowania obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków, a także naliczone odsetki.

Bez negocjacji

Zarząd Prairie poinformował polski rząd o sporze inwestycyjnym już w lutym 2019 r. Wezwał wówczas polską stronę do podjęcia negocjacji w celu polubownego rozstrzygnięcia sporu. Rząd nie był jednak zainteresowany negocjacjami i odmówił udziału w rozmowach.

Brak skutecznych negocjacji na samym początku sporu doprowadził ostatnio także do eskalacji konflik-tu z Czechami o kopalnię węgla brunatnego Turów. Choć czeskie władze już wcześniej zapowiadały, że złożą skargę na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE, to po polskiej stronie zabrakło wystarczających dyplomatycznych starań, by temu przeciwdziałać. W efekcie TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do momentu rozstrzygnięcia sporu. Jakby tego było mało, czeski rząd zapowiedział, że zawnioskuje o nałożenie kar na Polskę w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie tej decyzji.

Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW