W XXI w. społeczeństwo zalewane jest danymi dotyczącymi wielu branż gospodarczych czy zjawisk społecznych. Rzeczywiście, pomagają one odnaleźć się w danej tematyce, jednak ze względu na natłok informacji często nie zapadają one w pamięć. Co więcej, gdy już są podane, to często bez zarysowania kontekstu, co utrudnia ich zapamiętanie oraz zrozumienie.
Książka autorstwa Chipa Heatha oraz Karli Starr to poradnik kierowany przede wszystkim dla tych, którzy najczęściej liczby publikują, m.in. autorów raportów czy dziennikarzy. Co więcej, przystępne i zwięzłe podanie wiedzy sprawia, że polecenia zapadają w pamięci.
Porady w niej zawarte przydadzą się jednak każdemu, komu zależy na byciu wysłuchanym i odpowiednio zrozumianym. Zawiera szereg zasad, jakimi należy kierować się przy tworzeniu wypowiedzi, aby przedstawione informacje zostały zapamiętane przez odbiorców. Choć w samej książce jest ich mnóstwo, to naczelną regułą wydaje się jak najdokładniejsze przedstawienie kontekstu danych oraz zadziałanie na wyobraźnię adresata. Jest to związane z ograniczeniami ludzkiego umysłu, który nie jest przystosowany do przyswajania dużych wartości. Ważne jest więc maksymalne uproszczenie informacji oraz zestawienie jej ze znajomym zjawiskiem.
Liczby się liczą
Chip Heath, Karla Starr