Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 10:26 Publikacja: 15.01.2001 05:23

Tomasz Marek

DM BMT S.A.

Netia

Akcje Netii dość często goszczą wśród grona analizowanych przeze mnie spółek (ostatnio omawiane były 2 stycznia br.). Od poprzedniej analizy na wykresie tej spółki zaszły dość istotne zmiany jednak niestety nie są to zmiany pozytywne. Główny problem to ponowny spadek poniżej długoterminowej linii trendu spadkowego co należy interpretować bardzo negatywnie. Zwykle w takich przypadkach jeśli nie nastąpi szybki powrót ponad uprzednio przełamany opór rośnie prawdopodobieństwo ponownego testu ostatnich den, które w naszym przypadku znajdują się w okolicach 60 PLN. W świetle tego faktu coraz większe znaczenie zaczyna mieć naruszenie wsparcia na 60 PLN, które miało miejsce 4 grudnia minionego roku o czym wspominałem w swym ostatnim komentarzu dotyczącym tego papieru. Wydaje mi się, iż ten pozornie błahy spadek będzie jednak musiał doprowadzić do zmiany długoterminowej koncepcji dotyczącej Netii ale chciałbym jeszcze z tym zaczekać. W krótkim horyzoncie czasowym omawiany papier wykonał niemal książkową formację głowy i ramion, z której minimalny zasięg spadku to okolice 62 PLN. (wykres1)

Jeśli do takiego spadku rzeczywiście dojdzie to wszystko to co kształtuje się na tym papierze od października minionego roku zacznie przypominać trójkąt opadający, którego wymowa jest generalnie negatywna. Proszę pamiętać o tej formacji gdyż jej ewentualne wykształcenie i wybicie z niej w dół miałoby niezwykle poważne konsekwencje dla kształtowania kursu omawianej spółki w średnim horyzoncie czasowym. Biorąc pod uwagę wygląd wskaźników impetu opartych na danych dziennych (zbliżanie się do istotnych wsparć) jak również fakt, iż siła relatywna Netii do WIG-20 zbliża się do równie istotnej strefy wsparcia (wykres2) można sądzić, iż strefa 62-60 PLN zostanie obroniona. Co więcej dotarcie tego papieru do ww. poziomów powinno być dobrą okazją do otwarcia długich pozycji z poziomem obrony na 59,7 PLN i oczekiwanym minimalnym zasięgiem zwyżki w okolice 65-67 PLN. Przedstawiony powyżej wariant zmienić może jedynie szybkie pokonanie przez Netię poziomu 71 PLN gdzie znajduje się linia szyi opisywanej na wstępie formacji.

Stalexport

Stalexport jest kolejną spółką, którą dołączyłem do grona papierów obserwowanych. Akcje te znalazły się w tej grupie nie ze względu na swą płynność (która co najwyżej jest przeciętna) ale ze względu na dużą zmienność oraz na fakt zbliżania się do istotnych wsparć przez co mogą być wkrótce dobrą okazją inwestycyjną. Długoterminowy obraz techniczny jest zbliżony do tego, który występował jeszcze niedawno na walorach PKN-u. Również w tym przypadku spadki od historycznego szczytu nie rozwijają się w postaci impulsów ale serii zygzaków (wykres3). Moim zdaniem w chwili obecnej znajdujemy się w drugim dużym zygzaku w początkowym stadium jego drugiej części (fala ?c? w obrębie fali ?Y? a to wszystko w fali ?(Y)?) . Z punktu widzenia analizy trendu Stalexport porusza się w zawężającym się trendzie spadkowym, który może ale nie musi przeobrazić się w coś przypominającego sporego klina. Dolne ograniczenie tej formacji znajduje się w tej chwili w okolicach 14 PLN i stanowi obecnie główne wsparcie dla tego papieru. Patrząc na Stalexport w ujęciu średnio i krótkoterminowym należy wspomnieć o dwóch rzeczach (wykres4). W pierwszych dniach stycznia br. przełamane zostało wsparcie poprowadzone przez dołki z października 1998 i maja 2000 r. Na dzień dzisiejszy linia ta znajduje się w okolicach 17,5 PLN (w cenach zamknięcie) i stanowi pierwszy poważny opór dla ewentualnej zwyżki tego papieru. Z drugiej zaś strony od szczytu z początku listopada minionego roku tworzy się wyraźna piątka spadkowa a obecnie wedle moich oznaczeń znajdujemy się w końcowych stadiach jej fali piątej. Biorąc pod uwagę ww. fakty ? bliskość głównego wsparcia, końcowe stadia sporej piątki oraz dywergujące wskaźniki impetu można oczekiwać, iż wkrótce krótkoteinimalny zasięg wzrostów szacuję na poziom 17,5 PLN gdzie znajduje się fala czwarta ww. piątki spadkowej oraz przełamana linia wsparcia, o której wspominałem powyżej. W przypadku jej pokonania w górę istnieją szanse na wzrost w okolice 19-20 PLN z poziomem obrony usytuowanym wówczas na ww. linii. Na dzień dzisiejszy brak jest sygnałów zmiany długoterminowego trendu na omawianym papierze wobec czego ewentualne wzrosty należy traktować jako ruchy korekcyjne.

BSK

Bank ten został przeze mnie wybrany do bieżącego omówienia nie ze względu na jego szczególna sytuacje techniczną lecz z powodu, iż jego krótkoterminowy obraz techniczny i wnioski z niego płynące są bardzo zbliżone do obecnego wyglądu większości spółek należących do tego popularnego dzisiaj sektora.

Długoterminowa sytuacja techniczna BSK została omówiona przeze mnie 4 grudnia minionego roku i od tamtego czasu nie uległa żadnym zmianom. W krótkim horyzoncie czasowym akcje BSK w połowie grudnia 2000 r. zdołały pokonać jedną z wewnętrznych linii długoterminowego kanału wzrostowego jednak zamiast dynamicznie kontynuować zwyżkę weszły w konsolidację, która trwa do dnia dzisiejszego (wykres5). Bardzo podobnie zachowują się pozostałe duże banki (PBK, BRE, PKO) przy czym ten pierwszy zdołał się z konsolidacji wybić górą. Konsolidacja na wykresie BSK jak również konsolidacje pozostałych banków poprzedzają moim zdaniem ostatni impuls wzrostowy przed co najmniej większymi korektami, które powinny później nastąpić. Podobne wnioski można wyciągnąć analizując wykres indeksu WIG-Banki jak również indeks cenowy tego sektora. Wygląda więc na to, iż w przypadku tych spółek sprawdzi się stare powiedzenie ?kupuj pogłoski sprzedawaj fakty? o ile takie oczywiście wystąpią. Biorąc pod uwagę wygląd wskaźników impetu opartych na danych dziennych jak również wykres siły relatywnej BSK do WIG-u (wykres6) wydaje mi się, iż istnieje większe prawdopodobieństwo wybicia z konsolidacji w górę. W takim przypadku szacuję ewentualną zwyżkę tego papieru na strefę 250-260 PLN po czym mogą pojawić się kłopoty. Sądzę, iż w przypadku tego papieru decydujące znaczenie będzie mieć zachowanie przedstawionej na ostatnim wykresie siły relatywnej. Pokonanie trendu spadkowego przez ten wskaźnik może podnieść moje oczekiwania co do potencjału wzrostowego BSK jednak maksymalnie na poziom 310 PLN.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy