Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.06.2017 06:00 Publikacja: 02.06.2017 06:00
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Foto: Archiwum
Optymiści mają ciągle 4,8-punktową przewagę, ale jest najniższa od prawie pół roku. Odchylenie salda INI od 20-tygodniowej średniej spadło do najniższego poziomu od czerwca ub.r., czyli referendum w Wielkiej Brytanii. Oczywiście poziom sentymentu w ujęciu bezwzględnym był wtedy na znacznie niższym poziomie, ale obecne odchylenie od dominujących nastrojów jest podobne do ówczesnego. 15-tygodniowa zmiana wartości salda INI tak nisko jak obecnie była tylko 5 razy w historii tego wskaźnika: w czerwcu i styczniu tego roku, pod koniec kwietnia 2013, w połowie maja 2012 oraz w połowie września 2011 r. W każdym z tych epizodów WIG był 36 sesji później przynajmniej 5,3 proc. wyżej niż na sesji poprzedzającej publikację sondażu. Te 5,3 proc. to wzrost po sygnale z czerwca ub.r. (Brexit). Pozostałe 4 zwyżki miały +7,3 proc., +9,1 proc., +10,6 proc. i +11,1 proc. Projekcja ścieżki WIG uzyskana przez uśrednienie wokół tych historycznych sygnałów spada przez 7 sesji (licząc od środowej) o 1,1 proc., po czym rośnie przez następne 29 sesji o 9,9 proc. Realizacja takiego „typowego" scenariusza obecnie oznaczałaby wzrost WIG do okolic 65 313 w drugiej połowie lipca. Historyczny rekord sprzed prawie 10 lat to 67 568 pkt. Pewna zauważalna słabość naszego rynku w ostatnim okresie powoduje, że tak optymistyczny scenariusz wydaje się mało wiarygodny, ale ta ostatnia „statystyka" wygląda bardzo zachęcająco (chociaż oczywiście wnioski wyciągnięte z analizy zaledwie 5 przypadków z 6 lat nie mogą być traktowane przesadnie dosłownie).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas