Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.06.2017 08:00 Publikacja: 09.06.2017 08:00
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Foto: Archiwum
Ta strategia dałaby w okresie minionych 20 lat wynik ponadczterokrotnie lepszy niż trzymanie WIG. W poprzednim cyklu, z racji niewystąpienia w nim podwyżek stóp, sygnał sprzedaży się nie pojawił, więc nadal aktywny jest sygnał kupna z marca 2013 r. W czwartek Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła stóp (ostatnia obniżka była w marcu 2015 r., ostatnia podwyżka w maju 2012 r.). Można się zastanawiać się, kiedy RPP podniesie stopy na tyle, by WIBOR wygenerował opisany powyżej sygnał sprzedaży. Jedną z metod szacowania „właściwej" wysokości stóp procentowych banku centralnego jest stosowanie tzw. reguły Taylora. Sugeruje ona, że stopy powinny być na nominalnym poziomie równym sumie realnej stopy odpowiadającej stanowi pełnego zatrudnienia oraz dwóch odchyleń: tzw. luki popytowej (różnicy pomiędzy rzeczywistym a potencjalnym PKB) oraz bieżącego tempa inflacji od celu inflacyjnego. Oba odchylenia bywają mnożone przez współczynniki siły reakcji na odchylenie – np. Fed mnoży „lukę popytową" przez 0,5, a odchylenie od celu inflacyjnego przez 1,5. Wielkość „luki popytowej" można szacować, mierząc odchylenie PKB od długoterminowego trendu – dla Polski wynosi ono obecnie -0,1 pkt proc. Odchylenie inflacji od celu to teraz -0,5 pkt proc. Największy kłopot jest z wyznaczeniem wysokości realnej stopy odpowiadającej stanowi pełnego zatrudnienia, bo takowego przez minione ćwierć wieku w Polsce nie było. Biorąc jednak średnią wysokości realnej stopy referencyjnej z ostatnich 13 lat (1,68 proc.) i uwzględniając fedowskie współczynniki siły reakcji, otrzymamy wniosek, że stopa RPP powinna wynosić obecnie 1 proc., a nie faktyczne 1,5. Wniosek to kontrowersyjny, bo realna wysokość stopy referencyjnej jest obecnie równie niska (-0,5 proc.) jak jedynie wiosną 2011 r. oraz latem 2009 r. Wnioskiem tym nie należy się zresztą zbytnio przejmować, bo jedynie w latach 2008–2012 faktyczna wysokość stopy RPP przebywała w okolicach wyznaczonej tą metodą wartości. I wcześniej, i później zawsze była wyżej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas