Rynek apteczny z potencjałem

W Polsce działa prawie 12 tys. aptek. Mogą świadczyć nowe usługi – twierdzą przedstawiciele branży.

Publikacja: 10.01.2023 21:00

Marcin Piskorski, prezes PharmaNET

Marcin Piskorski, prezes PharmaNET

Foto: Fot. mat. prasowe

Rok 2023 zapowiada się dla rynku aptecznego ciekawie.

– Początek roku to moment absolutnie przełomowy. Mamy kolejną odsłonę pandemii Covid-19, do której dochodzą zachorowania na wirusa grypy i RSV. Pokazują one, jak bardzo paląca jest potrzeba odciążenia systemu opieki zdrowotnej przez apteki – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Dodaje, że rząd to dostrzega, wprowadzając kolejne usługi do aptek.

– Dziś możemy szczepić pacjentów na Covid-19 i grypę, w szczytowym momencie pandemii mogliśmy wykonywać testy. Jednak to wciąż nie wyczerpuje katalogu usług, które moglibyśmy oferować – twierdzi Piskorski. Wskazuje też na najnowsze zmiany legislacyjne. – Dzięki przyjętym wczoraj w Sejmie zmianom osoba zainteresowana wykonaniem szczepienia nie będzie musiała uzyskać recepty na szczepionkę od lekarza, tylko w trakcie jednej wizyty w aptece uzyska receptę farmaceutyczną przeciw grypie, będzie zakwalifikowana, a następnie zaszczepiona – mówi.

Obecnie w Polsce działa prawie 12 tys. aptek. Od lat branża narzeka na spadającą rentowność – ponad 20 proc. aptek w Polsce jest nierentownych. – Spada także atrakcyjność zawodu farmaceuty wśród młodzieży wybierającej się na studnia. Grozi to wytworzeniem luki pokoleniowej, jaka ma miejsce w przypadku lekarzy i pielęgniarek, gdzie osób odchodzących na emerytury czy wyjeżdżających do pracy za granicą nie ma kto zastąpić – mówi Piskorski. Szczegółowych danych dotyczących 2022 r. jeszcze nie ma. Ostatnie publikowane przez PEX PharmaSequence statystyki dotyczą listopada.

Wynika z nich, że rynek apteczny w tym okresie zanotował sprzedaż na poziomie 3,97 mld zł. To o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej, a o 1,5 proc. mniej niż w październiku. Obrót statystycznej apteki w listopadzie 2022 r. wyniósł 308 tys. zł, był to wzrost o 9,2 proc. względem analogicznego okresu 2021 r. Na przestrzeni ostatnich lat liczba aptek w Polsce spada. Przedstawiciele branży wskazują, że jest to pokłosie m.in. wprowadzonej kilka lat temu nowelizacji prawa zwanego „apteką dla aptekarza”.

Na GPW notowane są spółki, które działają na rynku farmaceutycznym. To m.in. Neuca, która zajmuje się dystrybucją leków, rozwija też biznes w segmentach przychodni lekarskich i badań klinicznych. Zarząd szacuje wzrost rynku hurtu aptecznego w 2023 r. w przedziale 6 –10 proc.

Medycyna i zdrowie
Jest wezwanie na EMC. Warto sprzedać akcje?
Medycyna i zdrowie
Kurs PolTREGU wsparty informacją o pozyskaniu dotacji
Medycyna i zdrowie
Wzrost o 40 proc., czyli szaleństwo na akcjach Adiuvo. Dzień czwarty
Medycyna i zdrowie
Szaleństwo na akcjach Adiuvo. Jest chętny na implant sutka
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics liczy na przychody w Izraelu
Medycyna i zdrowie
Synektik przejmuje spółkę z branży IT