Medicalgorithmics liczy na zwiększenie zysków

Umowy z nowymi partnerami i zgoda na sprzedaż urządzenia do rehabilitacji w USA powinny pozytywnie wpłynąć na wyniki.

Publikacja: 24.07.2018 05:03

Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics, oczekuje w 2019 r. większych zysków spoza USA.

Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics, oczekuje w 2019 r. większych zysków spoza USA.

Foto: Archiwum

Telemedyczna spółka Medicalgorithmics podpisała niedawno umowy użycia jej technologii diagnostycznej PocketECG ze spółkami z grupy Vingmed z Norwegii i Szwecji. Zawarła też kontrakt na dystrybucję i sprzedaż swojego systemu z firmą z Kanady. Dostała także od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) decyzję o rejestracji wersji swojego urządzenia pomagającego w rehabilitacji pacjentów kardiologicznych pod nazwą Unified Cardiac Rehabilitation System PocketECG CRS. Oznacza dopuszczenie tego systemu do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zyski w przyszłym roku

Prezes spółki Marek Dziubiński ocenia, że przychody z nowych umów będą widoczne w wynikach w przyszłym roku.

– Umowy z nowymi partnerami handlowymi z Kanady, Szwecji i Norwegii zakładają minimalny poziom zamówień w ciągu roku, zatem pierwsze przychody uzyskamy z tych krajów w najbliższym czasie. Do partnera kanadyjskiego już wysłaliśmy pierwszą partię urządzeń PocketECG. Myślę, że w przyszłym roku zyski spoza USA będą widoczne w wynikach spółki, tym bardziej że umowy partnerskie charakteryzują się wysoką rentownością – powiedział „Parkietowi" Dziubiński.

Umowy ze skandynawską grupą Vingmed dotyczące Norwegii i Szwecji zobowiązują partnera do zakupu i aktywacji minimum 600 urządzeń PocketECG w ciągu dwóch lat oraz minimum 20 proc. wzrostu zamówień w kolejnych latach. To jedyna firma w krajach skandynawskich zajmująca się dystrybucją produktów medycznych i świadczeniem usług z ich wykorzystaniem. Grupa specjalizuje się między innymi w kardiologii i radiologii. Od 2017 r. współpracuje z Medicalgorithmics przy diagnostyce pacjentów w Danii, gdzie zmonitorowała ponad 1,5 tys. osób.

Natomiast w Kanadzie nowym partnerem polskiej spółki została firma telemedyczna m-Health Solutions, która zobowiązała się do kupna i aktywacji 1 tys. urządzeń PocketECG w pierwszym roku współpracy.

Telerehabilitacja w USA

Amerykański regulator zgodził się na używanie na terenie USA urządzenia pomagającego w rehabilitacji kardiologicznej – planowania treningów oraz monitorowania EKG podczas ćwiczeń z automatyczną detekcją arytmii serca oraz komunikacją z pacjentem i dawania poleceń treningowych. Prezes zapowiada szybką jego komercjalizację na rynku amerykańskim.

– Najpierw rozpoczniemy wdrożenia pilotażowe w placówkach opieki zdrowotnej, następnym krokiem będzie proces rekrutacji przedstawicieli handlowych. Zatem pierwsi pacjenci w USA będą mogli podjąć treningi rehabilitacyjne z PocketECG CRS jeszcze w tym roku – podkreśla Marek Dziubiński.

Medicalgorithmics od 2014 r. jest notowany na rynku głównym GPW, na który przeniósł się z NewConnect.

Medycyna i zdrowie
Odbicie w wynikach Mercatora dało nadzieję
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka podrożała już o ponad 30 proc. Czy kurs może dalej rosnąć?
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka przejmuje. To dopiero początek
Medycyna i zdrowie
Amerykanie nie dotrzymali słowa. Kurs Pure tonie
Medycyna i zdrowie
Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami
Medycyna i zdrowie
Rozczarowujący kwartał Neuki. Kurs mocno w dół