X-TRADE: Zmiana sentymentu

W środę na głównych europejskich parach, doszło do zdecydowanej zmiany sentymentu. Z prodolarowego, obserwowanego w ostatnich 4-5 tygodniach, na proeuropejski. Pretekstem do tego stała się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii oraz marcowe dane o nowych zamówieniach w przemyśle strefy euro.

Aktualizacja: 20.02.2017 18:43 Publikacja: 23.05.2007 14:35

Na majowym posiedzeniu Banku Anglii (BoE), podjęta wówczas decyzja o podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 5,5 proc., zapadła jednomyślnie. Ta jednomyślność była zaskoczeniem, gdyż rynek szacował, że podwyżka zostanie przegłosowana stosunkiem głosów 8 do 1 (wg ankiety Reutersa).

Zaskoczenie było tym większe, że za podwyżką głosował również David Blanchflower, który na marcowym posiedzeniu opowiedział się za obniżką stóp o 25 punktów bazowych. Ponadto trzeba zauważyć, że w rozpoczętym w sierpniu 2006 roku przez BoE, cyklu zaostrzania polityki monetarnej, nigdy decyzje nie zapadały jednomyślnie.

W tej sytuacji nie może dziwić, że po dzisiejszej publikacji protokołu, rynek zaczął spekulować nt. możliwości wzrostu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii do poziomu 6 proc. (byłby to najwyższy ich poziom od początku 2001 roku), co przełożyło się na 160 pipsowy wzrost GBP/USD.

Wpływ, chociaż nie bezpośredni, na zmianę nastrojów na rynku, miała też publikacja danych o zamówieniach przemysłowych w strefie euro. W marcu wzrosły one 2,7 proc. miesiąc do miesiąca i 8 proc. rok do roku, wobec oczekiwanego wzrostu odpowiednio na poziomie 1,1 proc. i 6,9 proc. Ponadto lutowe dane o zamówieniach zostały zrewidowane do -0,6 proc. w relacji miesięcznej i 5,1 proc. w relacji rocznej, z odpowiednio -0,7 proc. i +4,7 proc. szacowanych przed miesiącem.

Publikacja ta przypomniała inwestorom, że kondycja europejskiej gospodarki, jak i jej perspektywy, pozostają dobre, co przyniesie dalszy wzrost stóp procentowych w Eurolandzie (obecnie 3,75 proc.).

Dzisiejsze zmiany na głównych europejskich parach są na tyle duże, że prowadzą do wyraźnej poprawy ich sytuacji technicznej. Tym samym można postawić tezę, że rozpoczęte w połowie kwietnia br., korekcyjne umocnienie dolara, prawdopodobnie już się zakończyło. To oznacza, że teraz celem dla EUR/USD, GBP/USD i USD/CHF są kwietniowe ekstrema.

O godzinie 14:31 kurs EUR/USD testował poziom 1,3496 dolara, natomiast GBP/USD 1,9866 dolara. Dzienne minima tych par to odpowiednio 1,3415 i 1,9714 dolara.

Zmiana sentymentu na rynku walutowym, natychmiast odbiła się na notowaniach złotego. Po porannym osłabieniu do głównych walut, obecnie zyskuje on 0,5 grosza do dolara i aż 2,3 grosza do funta. Jednocześnie traci 0,6 grosza do euro.

Marcin R. Kiepas

[email protected]

X-Trade Brokers DM S.A.

Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków
Komentarze
Trump nie blefował