Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2021 18:50 Publikacja: 24.01.2021 18:50
Bożena Żuławnik
Foto: materiały prasowe
Ekonomiści i analitycy są optymistami. Trudno przesądzić, czy w każdej sprawie i we wszystkich okolicznościach, ale z pewnością optymistycznie zapatrują się na to, co nas czeka w 2021 r. Zamiast ubiegłorocznej recesji mamy mieć wzrost gospodarczy. I to całkiem przyzwoity. Konsumenci znowu zaczną chętniej wydawać pieniądze, zdopingowani odwoływaniem restrykcji antyepidemicznych. A to zachęci firmy do zwiększania produkcji, natomiast zniechęci do redukcji zatrudnienia po wygaśnięciu warunków korzystania z pomocy finansowej państwa. Wytworzone u nas produkty i usługi na potęgę kupować będą także zagraniczni odbiorcy. I eksport nadal będzie motorem napędowym gospodarki. Indeksy giełdowe może nie będą pięły się w górę nieprzerwanie, bo trzeba się liczyć z korektami, ale według analityków na akcjach powinniśmy zarobić. Podobnie jak na inwestycjach w nieruchomości. Tylko z lokat bankowych nie da się już niczego wycisnąć. Można je tylko zlikwidować, tak jak zrobił to bank PKO BP. Nawet jeśli ten optymizm jest trochę na wyrost, to z pewnością lepiej przysłuży się gospodarce, a pośrednio nam wszystkim, niż podsycanie obaw i eksponowanie zagrożeń. One rzecz jasna nie znikną, ale tylko nadzieja na poprawę pozwoli skutecznie je przezwyciężać.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas