Chodzi o zapisy, o których wprowadzeniu akcjonariusze farmaceutycznej spółki zadecydowali w czerwcu 2011 r. Do statutu miał trafić zapis, że celem utworzenia Prospera jest „prowadzenie działalności ukierunkowanej na realizację misji i strategii grupy kapitałowej Neuca determinujących interes grupy kapitałowej Neuca". W lipcu uchwała została zaskarżona przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które wskazywało, że zmiana statutu oznaczałaby, iż interes Prospera zostanie całkowicie podporządkowany interesowi Neuki. W ocenie SII prowadziłoby to do marginalizacji znaczenia pozostałych udziałowców.
Sąd Okręgowy nie zgodził się na zabezpieczenie powództwa SII, odwołując się do zasady rządów większości w spółce kapitałowej i utożsamiając jej cel z interesem większościowego akcjonariusza. Sąd Apelacyjny podjął jednak inną decyzję, powołując się przy tym na wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, że interes spółki handlowej jest wypadkową interesów wszystkich grup jej wspólników.
– Cieszymy się z tego rozstrzygnięcia. Przynajmniej do czasu rozpatrzenia naszego pozwu przez sąd interesy drobnych akcjonariuszy będą bowiem zabezpieczone (SII?domaga się unieważnienia lub uchylenia uchwały – red.) – mówi Piotr Cieślak, wiceprezes SII. – Na zaskarżenie uchwały zdecydowaliśmy się nie dlatego, że Neuca nie dokonała przymusowego wykupu akcji posiadanych przez drobnych inwestorów (prawo do tego ma akcjonariusz, który przekroczy 90-proc. udział w głosach przez trzy miesiące od przekroczenia tego progu – red.). Zależy nam jedynie na równym traktowaniu wszystkich akcjonariuszy tej spółki – podkreśla.