Ambra: Cydr jest kluczowy

17 mln litrów może sięgnąć sprzedaż cydru w Polsce w 2015 r. To o blisko 50 proc. więcej niż przed rokiem – szacuje zarząd grupy Ambra, właściciela Cydru Lubelskiego. Wcześniej zakładał, że popyt na ten lekki alkohol z jabłek się podwoi.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:08 Publikacja: 18.09.2015 06:00

– Wolniejsze tempo to przede wszystkim efekt wciąż małego zaangażowania sieci handlowych w sprzedaż cydru – uważa Robert Ogór, prezes grupy Ambra. – Często nie potrafią zdecydować, czy umieścić go na półkach z winem czy z piwem, a także zmieniają jego lokalizację. A to w czasach, gdy konsument chce kupować szybko i wygodnie, nie sprzyja rozwojowi jego popularności – dodaje.

Według Ambry w ciągu pięciu lat, w wariancie optymistycznym, roczna sprzedaż cydru sięgnie w Polsce 80 mln litrów, co będzie odpowiadać 2 proc. rynku piwa. Dalszy szybki rozwój sprzedaży Cydru Lubelskiego jest priorytetem dla Ambry na rok obrotowy, który zaczął się 1 lipca. W poprzednim – ilościowo – poszła ona w górę o 201 proc. Przychody ze sprzedaży Cydru Lubelskiego zwiększyły się natomiast o prawie 250 proc., do 25,4 mln zł. Daje to marce niemal 50-proc. udział w rynku.

Ambra spodziewała się, że Cydr Lubelski zacznie zarabiać na siebie w aktualnym roku finansowym. Teraz oczekuje, że dojdzie do tego o rok później.

– Wejście dużego gracza na rynek w 2015 r., czyli Grupy Żywiec z marką Strongbow, sprawiło, że musieliśmy zwiększyć nakłady inwestycyjne – przyznaje prezes Ambry.

Robert Ogór zapewnia jednak, że nie obawia się konkurencji (wejścia na rynek cydru nie wyklucza CEDC, producent m.in. wódki Żubrówka). – Fala nowych marek może się przyczynić do zwiększenia sprzedaży i wzrostu popularności całej kategorii – uważa szef Ambry.

Grupa winiarska zamierza nadal dzielić się zyskiem. W roku 2014/2015 zmalał on o 27 proc., do 19 mln zł. Mimo to zarząd chce, aby dywidenda wyniosła 50 gr, czyli o ok. 11 proc. więcej niż z zysku za rok 2013/2014. – Proponujemy wyższą dywidendę, ponieważ nasza kondycja finansowa jest dobra – zapewnia Ogór.

Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan