Przejęcie w 1999 r. kontroli nad tym terytorium przez Chiny spowodowało, że na tamtejszym rynku notowane są już czołowe spółki z tego kraju. Hongkong to dla nich swoiste okno na świat i miejsce, gdzie w stosunkowo prosty sposób są w stanie pozyskać zagraniczny kapitał.
Historia
Pierwsze wzmianki o handlu papierami wartościowymi w Hongkongu pojawiły się w połowie XIX w., jednak formalnie rynek akcji, utworzony przez tamtejsze stowarzyszenie maklerów papierów wartościowych, rozpoczął działalność w 1891 r. Od 1914 r. nosi on oficjalną nazwę Giełda w Hongkongu (Hong Kong Stock Exchange). W 1921 r. powstała konkurencyjna giełda stworzona również przez stowarzyszenie maklerów, która połączyła się z HKSE po II wojnie światowej.
Szybki wzrost gospodarki Hongkongu, mocno wspieranej po wojnie przez Wielką Brytanię, spowodował, że pojawiły się kolejne trzy rynki papierów wartościowych - Far East Exchange (w 1969 r.), Kam Ngan Stock Exchange (1971 r.) i Kowloon Stock Exchange (1972 r.). Jednak pod presją regulatorów rynku w 1980 r. doszło do fuzji wszystkich czterech giełd, w wyniku której powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Stock Exchange of Hong Kong Ltd. W 1986 r. doszło do całkowitego ujednolicenia operacji giełdowych na tych rynkach, dzięki wprowadzeniu komputerowego systemu rozliczania transakcji.
Kolejne ważne zmiany miały miejsce w 2000 r., gdy Hongkong znalazł się już pod kontrolą Chin, zachowując jednocześnie dużą niezależność, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor finansowy. Nadal wykazuje on dużo podobieństw do rynku w Wielkiej Brytanii, która przez wiele lat zarządzała tym terytorium. Giełda połączyła się wówczas z tamtejszym rynkiem terminowym (Hong Kong Futures Exchange) i izbą clearingową (Hong Kong Securities Clearing Company), tworząc holding o nazwie HKEx. W lipcu 2000 r. przeprowadzono tzw. proces demutualizacji, czyli zrezygnowano z członkowskiej struktury własnościowej giełdy i akcje HKEx zostały wprowadzone do publicznego obrotu.