Liderzy Polskiego Biznesu 2002

Sukces, lider, optymizm - te trzy słowa, według premiera Leszka Millera, najlepiej charakteryzują laureatów Konkursu Lidera Polskiego Biznesu. W sobotę podczas gali w warszawskim Teatrze Wielkim Business Centre Club przyznał swoje doroczne wyróżnienia. Nagrodę Specjalną BCC otrzymał Jan Nowak-Jeziorański.

Publikacja: 21.01.2003 08:44

W sobotni wieczór w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej panowała podniosła atmosfera. Panie w eleganckich kreacjach wieczorowych, w wielu wypadkach szytych specjalnie na ten wieczór, panowie w smokingach.

Business Centre Club od 1991 roku przyznaje Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu firmom i ich szefom. W konkursie uczestniczą członkowie BCC. Ankieta wypełniana przez przedsiębiorców startujących w konkursie uwzględnia kryteria stricte finansowe (np.: wartość przychodów, eksport, zysk, kapitał własny, zobowiązania, inwestycje), jak i kryteria opisowe (np.: wysoka jakość wyrobów i usług, nagrody, certyfikaty, normy ISO, nowe produkty na rynku itp.). Jury ocenia rozwój firmy, utrzymywanie przez nią wysokiej pozycji na rynku, stosunek do środowiska naturalnego (np.: nakłady na inwestycje proekologiczne, zmniejszenie zanieczyszczeń, wykorzystywanie surowców wtórnych) oraz współpracę przedsiębiorców z lokalną społecznością, działalność charytatywną. Ocenie podlegają także działalność na rzecz środowiska przedsiębiorców i reform gospodarczych.

Równe szanse

Od 2001 roku, aby zachować równe szanse zdobycia nagrody, statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach: małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże przedsiębiorstwa.

Nominacje (przyznawane od 1993 roku) w konkursie Lider Polskiego Biznesu i Złote Statuetki wręczane są podczas zimowej Wielkiej Gali Liderów. Zdobywcy Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu, którzy utrzymają swoją pozycję na rynku, mogą w następnej edycji konkursu zdobyć Diament do Złotej Statuetki, wręczany podczas Letniej Wielkiej Gali BCC, organizowanej na warszawskich Torach Wyścigów Konnych. Obie gale są wydarzeniami towarzyskimi. Członkowie BCC goszczą osobistości ze świata biznesu, polityki, kultury i mediów.

Jaka Polska?

Marek Goliszewski, prezes BCC, zwracając się do uczestników sobotniej gali, nawiązał do pytania: "Jaka Polska?", postawionego w wierszu przez Juliusza Słowackiego. - Na pewno nie chcemy Polski petenta w Unii Europejskiej, stojącego z ręką wyciągniętą po fundusze. Chcemy Polski, której siła w Unii będzie siłą konkurencyjności polskiej gospodarki - mówił. - Członkostwo to nie tylko pieniądz. To wymiar społeczny i etyczny, o czym tak mądrze przypominają polscy biskupi. To szansa na zahamowanie drążącej nas korupcji, przestępczości i dwuznacznej moralności, w którą sami się dziś wpychamy. To szansa na dokonanie przewartościowania w całym modelu naszego państwa.

Szef BCC gratulował premierowi twardej postawy podczas szczytu w Kopenhadze i deklarował: - Może pan liczyć na poparcie takiej postawy przez 3 mln ludzi przedsiębiorczych podczas restrukturyzowania deficytowych kopalń, hut, stoczni, tzw. wydatków socjalnych - tego, co dzisiaj blokuje obniżenie podatków, kosztów pracy i eliminowanie bezrobocia.

Małysz trzeci

W XII edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu weryfikacji poddało się 169 przedsiębiorstw. Jury do nagrody nominowało 30. Ich szefowie w sobotni wieczór zasiedli w złotych fotelach ustawionych na scenie Teatru Wielkiego. Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu premier Leszek Miller wręczył 12 z nich.

- Premierzy bywają zwykle dobrze poinformowani. Dlatego powiem państwu, że Adam Małysz jest w Zakopanem trzeci - zaczął Leszek Miller, potem zwrócił się do nagrodzonych. - Gdybym próbował określić jednym słowem, co łączy wszystkich dostojnych laureatów, to zapewne można użyć słowa sukces. Sukces, który jest zawsze upragniony przez wielu z nas, ale w wypadku przedsiębiorstwa oznacza on więcej pracy, mniej ludzi bez pracy i szybszy wzrosty gospodarczy - mówił szef rządu. Dodał, że laureatów określają również słowa "lider" i "optymizm", "że nawet w trudnych warunkach można przodować, narzucać ton i tworzyć styl".Nagroda Specjalna

Business Centre Club przyznaje również nagrody specjalne wybitnym osobistościom spoza środowiska biznesu, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej w Polsce. W tym roku wyróżnienie to otrzymał Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Marek Goliszewski, prezes BCC, mówił o dostojnym laureacie, że jest to "człowiek, który całym swoim dotychczasowym życiem uczy nas, jak się nie bać i akceptować trudne rozwiązania". - Dzisiaj mu za to dziękujemy - dodał szef BCC.

Jan Nowak-Jeziorański był wyraźnie wzruszony nagrodą i owacją na stojąco, którą zgotowali mu uczestnicy gali. Mówił, że to dla niego wielkie wyróżnienie. Podkreślał, że "siłą wiodącą" polskich przemian byli i są przedsiębiorcy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego