Wybór najlepszych przedsiębiorstw z sektora finansowego i infrastrukturalnego dokonany został w oparciu o sześć kryteriów. W przypadku sektora przedsiębiorstw produkcyjnych i usług niefinansowych wprowadzone zostało jedno dodatkowe: udział eksportu w sprzedaży. O kolejności decydowała łączna suma punktów uzyskanych przy rozpatrywaniu każdego kryterium.
Wskaźnikami dobrze charakteryzującymi stan ekonomiki i potencjał rozwojowy są:
- Dynamika rozwoju przedsiębiorstwa - procentowy wzrost przychodów z całokształtu działalności gospodarczej. Za wyborem przychodów z całokształtu działalności przemawia nasilająca się dywersyfikacja przychodów związana z globalizacją życia gospodarczego.
- Rentowność obrotu (rentowność sprzedaży). Pokazuje, jaki procent przychodów przypada na dochody, a jaki pokrywa koszty działalności podstawowej. Wskaźnik nie jest obciążony zdarzeniami finansowymi z przeszłości, np. zyskami i stratami nadzwyczajnymi, dobrze mierzy efektywność bieżącej działalności gospodarczej; pozwala ocenić trafność wyboru jej kierunków. Wysoka rentowność obrotu jest bardzo ważnym warunkiem wysokiej stopy zwrotu na aktywach i kapitale własnym, a także niskich kosztów pozyskania środków rozwojowych. Jest zatem fundamentalnym warunkiem ekspansji przedsiębiorstwa.
- Wskaźnik obsługi zadłużenia. Dla każdej firmy istnieje pewien poziom relacji zobowiązań do sumy wyniku operacyjnego i amortyzacji, który jest optymalny w danym czasie. Zbyt niski wskaźnik obsługi zadłużenia jest zazwyczaj oznaką nadmiernej ostrożności, nie pozwalającej na osiąganie wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Zbyt wysoki wskaźnik zobowiązań, z wyjątkiem zobowiązań wielkich sieci handlowych wobec drobnych dostawców oraz firm "córek" wobec firm "matek", zazwyczaj prowadzi do wzrostu kosztów działalności, a tym samym powoduje spadek stopy zwrotu. Może też zapoczątkować upadek firmy.