Przekształcanie się spółek reguluje Kodeks spółek handlowych (art. 551-584). Spółką akcyjną może stać się zarówno każda inna spółka handlowa (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością), jak i spółka cywilna (oparta na przepisach Kodeksu cywilnego).
Zdaniem specjalistów firmy myślące o debiucie giełdowym to najczęściej spółki z o. o. Przekształcenie w spółkę akcyjną z każdej innej formy prawnej nie stanowi w praktyce zasadniczej różnicy - mówi Leszek Koziorowski, partner kancelarii GESSEL. Wszystkie spółki, niezależnie od formy, muszą przejść tę samą drogę - dodaje.
Zgodnie z przepisami Ksh, pierwszym krokiem na drodze zmiany prawnej przedsiębiorstwa jest stworzenie tzw. planu przekształcenia. Przygotowują go wspólnicy lub zarząd w przypadku sp. z o.o. Określają w nim wartość bilansową majątku "starej" spółki oraz udziały poszczególnych współwłaścicieli. Muszą być do niego dołączone wyceny składników majątku, sprawozdanie finansowe oraz projekty tzw. uchwały przekształceniowej i statut "nowej" spółki akcyjnej.
W kolejnym kroku plan bada biegły rewident, wyznaczony przez sąd rejestrowy na wniosek spółki. Jeśli wyda pozytywną opinię - wspólnicy mogą podjąć uchwałę o przekształceniu. W przypadku spółki z o.o. musi ona uzyskać 3/4 głosów przy obecności udziałowców reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego. W spółce cywilnej, jawnej i partnerskiej muszą się zgodzić wszyscy wspólnicy. Później pozostaje już czekanie na wpis do rejestru sądowego.
Przekształcenie formy przedsiębiorstwa nie stwarza większych trudności. - Nie spotkałem się z sytuacją, w której spółka podjęłaby się przekształcenia, a następnie nie zdołała go zrealizować - zapewnia Mariusz Piskorski z firmy doradczej Dom Inwestycyjny Ipopema. Jego zdaniem jedyną barierą jest czas. Przekształcenie może potrwać nawet pół roku, czyli niejednokrotnie dłużej niż cały późniejszy proces wprowadzania spółki na giełdę. Czasem wynika to z długiego oczekiwania na wpis do rejestru, czasem z obowiązków informacyjnych, jakie musi dopełnić firma wobec wspólników. Nie później niż na miesiąc przed podjęciem uchwały o przekształceniu wspólnicy powinni być poinformowani (aż dwukrotnie w odstępie dwóch tygodni) o takim zamiarze.