Tak znaczny spadek spowodowany był zanikiem krajowego rynku odlewów, ograniczeniem produkcji maszyn i urządzeń oraz mniejszymi potrzebami budownictwa. Przed sektorem otwierają się jednak nowe perspektywy.
- Rozwój gospodarki bez odlewów jest niemożliwy - uważa prof. Andrzej Białobrzeski, sekretarz naukowy Instytutu Odlewnictwa. - Odlewy wykorzystuje niemal każda gałąź przemysłu. Mimo, że odlewnictwo jest strategiczną branżą, wciąż pozostaje niedocenione ze strony rządu.
Zagrożony eksport
W ubiegłym roku całkowita produkcja odlewów ze stopów żelaza i metali nieżelaznych wyniosła 729 400 ton i była wyższa o około 2% w stosunku do całkowitej produkcji odlewów w 2002 roku. Należy przy tym zaznaczyć, że w produkcji odlewów ze stopów żelaza nastąpił spadek o około 3%, natomiast w produkcji odlewów ze stopów metali nieżelaznych znaczący wzrost rzędu 27,4%. W stosunku do 2002 roku zwiększył się udział odlewów ze stopów metali nieżelaznych, tj. z 16,6% w 2002 roku do 20,7% w 2003 roku. Jednocześnie odnotowano niewielki spadek udziału odlewów z żeliwa szarego i stopowego z 59,8% do 58,0% oraz odlewów z żeliwa sferoidalnego z 14,8% do 12,8%. Eksport odlewów w 2003 roku liczony tonażowo wyniósł 335,7 tys. ton (w tym 213 tys. ton odlewów ze stopów żelaza i 122,7 tys. ton odlewów ze stopów metali nieżelaznych) i był wyższy o około 3% w porównaniu z 2002 rokiem. Także udział eksportu w całkowitej produkcji odlewów w 2003 roku był wyższy niż w 2002 roku i wyniósł blisko 46% produkcji odlewów ogółem. Dostawami odlewów z Polski są zainteresowane Niemcy, Francja, Włochy, a także kraje skandynawskie. Ze względu na wciąż niskie koszty produkcji odlewów w Polsce, wysokie koszty związane z ochroną środowiska w Unii Europejskiej eksport systematycznie wzrasta. Zdaniem profesora Białobrzeskiego, ta sytuacja może się wkrótce zmienić. Polskie firmy chwalą się niskimi kosztami produkcji, ale na Wschodzie koszty te są jeszcze mniejsze. Istnieje zatem obawa, że tamtejsi producenci mogą wyrugować polskie firmy z rynku. Chcąc utrzymać pozycję na rynku, niezbędne stają się inwestycje w nowe technologie i wprowadzanie nowych produktów. Dla małych firm może to stanowić problem, wynikający z braku odpowiednich funduszy.
Według danych Instytutu Odlewnictwa, blisko 60% zakładów produkujących odlewy to samodzielne odlewnie. Pozostałe 40% to wydziały większych przedsiębiorstw, w których wydział odlewni jest dostawcą komponentu dla ich wyrobów finalnych. W ciągu ostatnich lat zmienił się status organizacyjny, stan i struktura własnościowa polskich odlewni. Obserwuje się systematyczny spadek udziału przedsiębiorstw państwowych (z około 18% w 1996 roku do 8% w 2002 roku). Zwiększa się natomiast liczba spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek cywilnych.