Większość biur karier świadczy usługi o podobnym zakresie, dostosowanym do specyfiki kształcenia oraz lokalnych uwarunkowań. Celem ich działalności jest zazwyczaj zapewnienie gruntownego, merytorycznego i praktycznego przygotowania do zawodu. Środkiem jest stworzenie możliwości ustawicznego podwyższania kwalifikacji, czyli rozwoju zawodowego, połączonego z rozwojem osobowym, optymalnego rozwinięcia kluczowych kompetencji ogólnych, technicznych i kierowniczych.
Po co biura?
Zakres zadań realizowanych przez biura karier jest rozległy. To przede wszystkim umożliwienie studentom i absolwentom, m.in. dzięki praktykom, gromadzenia pierwszych doświadczeń zawodowych czy zastosowania w praktyce zdobytej w trakcie studiów wiedzy teoretycznej.
Ważnym aspektem działalności biur karier jest doradztwo zawodowe. Kształtowanie ścieżek rozwoju zawodowego wiąże się przede wszystkim z jak najwcześniejszym określeniem predyspozycji osobowościowych i zawodowych. Prowadzona jest działalność konsultacyjno-doradcza, między innymi w zakresie profesjonalnego redagowania dokumentów aplikacyjnych, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych, kompleksowych informacji dotyczących rynku pracy i jego tendencji.
Uczyć pracy